Krzysztof Dunin-Wąsowicz zmarł w wieku 90 lat. Był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Krzysztof Dunin-Wąsowicz zmarł w wieku 90 lat. Był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata

Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Zmarł słynny profesor Krzysztof Dunin-Wąsowicz. Historyk i varsavianista urodził się 22 stycznia 1923 roku. Miał 90 lat. Był ojcem Pawła Dunina-Wąsowicza, krytyka literackiego i redaktora naczelnego pisma literackiego Lampa i Iskra Boża.

Krzysztof Dunin-Wąsowicz był profesorem zwyczajnym historii, w Instytucie Historii PAN. Ukończył gimnazjum i liceum im. Ks. Józefa Poniatowskiego na Żoliborzu. Dziś znajduje się ono w Śródmieściu. Maturę uzyskał jako uczestnik tajnego nauczania. Studiował na tajnych kompletach historii Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej (podchorąży pułku Baszta kompania K4). Był członkiem organizacji młodzieży socjalistycznej Płomienie i członkiem redakcji pisma o tej samej nazwie.

Był wieloletnim współpracownikiem Rady Pomocy Żydom Żegota.

Aresztowany 13 kwietnia 1944, po pobycie w Alei Szucha i na Pawiaku został wywieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof, z którego uciekł podczas ewakuacji w lutym 1945.

W latach 1988-1990 profesor Dunin-Wąsowicz był członekiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Po 1989 aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej, m.in. w 1995 sekretarz ds. międzynarodowych CKW PPS.

W roku 1999 został zraniony przez działaczy Ligi Republikańskiej w trakcie lewicowego pochodu 1 maja. Do chwili śmierci był przewodniczącym Komisji Historycznej PPS.

Wraz z matką Janiną Dunin-Wąsowiczową został odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Odznaczono ich w październiku 2007 przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za udział w ratowaniu osób narodowości żydowskiej.

Był autorem 22 książek i 420 prac naukowych z historii nowożytnej i najnowszej, a także wiceprezesem Towarzystwa Naukowego im. Adama Próchnika i członkiem Rady Naukowej Polskiego Słownika Biograficznego.

O śmierci profesora poinformował jego syn.

Czytaj więcej w Money.pl
Profesor PAN: Żydzi sami są winni holocaustu
Sprawa dotyczy wywiadu z historykiem i politologiem prof. Jasiewiczem, który na początku kwietnia opublikował magazyn Focus Historia Ekstra.
Dokumentował operację rebeliantów. Zginął
38-letni Voisin w czwartek dokumentował operację rebeliantów w pobliżu Idlibu na północy Syrii. Gdy obok spadł pocisk, odłamki raniły fotoreportera w głowę i w prawe ramię.
Zmarł światowej sławy architekt Oscar Niemeyer
Zgon nastąpił w szpitalu w Rio de Janeiro, gdzie architekt przebywał od początku listopada z powodu problemów z nerkami
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jessica8
83.31.103.* 2013-05-09 10:33
Nie przez działaczy Ligi Republikańskiej tylko przez chuligana, który rzucił butelką. Wcześniej rzucali butelkami łobuzy z pochodu. Co za obrzydliwe kłamstwa wykopiowane z GyWu
wewqwqwq1
83.12.121.* 2013-05-09 10:26
a kogo to obchodzi? w filmie "naze matki, nasi ojcowie" nikt o nim nie wspominał wiec to musi byc postać fikcyjna. jak wiadomo Polacy nie ratowali zydów tylko ich w wolnym czasie palili w stodołach.