Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Legalizacja marihuany. Kolejne dwa stany USA złagodzą prawo [WIDEO]

Legalizacja marihuany. Kolejne dwa stany USA złagodzą prawo

Fot. gaspr13/iStockphoto
We wczorajszych wyborach w USA mieszkańcy stanów Oregon i Alaska opowiedzieli się za legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych, podążając śladem stanów Waszyngton i Kolorado, gdzie wyborcy dali zielone światło w tej sprawie już dwa lata temu.

Mieszkańcy stołecznego Dystryktu Kolumbii też zgodzili się na uprawę i posiadanie konopi indyjskich, ale tylko w niewielkich ilościach, na własne potrzeby, nie do sprzedaży.

W wielu stanach USA oprócz wyborów do Kongresu odbyło się głosowanie nad 146 różnymi inicjatywami. W rezultacie liczba stanów z zalegalizowaną marihuaną do celów rekreacyjnych, a nie tylko medycznych, zwiększy się do czterech. Tylko na Florydzie, gdzie we wtorek mieszkańcy głosowali ws. propozycji zalegalizowania tego narkotyku do celów medycznych, nie udało się zdobyć wymaganej większości 60 proc. (choć propozycja uzyskała poparcie ponad połowy głosujących).

Prawo federalne wciąż traktuje marihuanę jako nielegalny narkotyk. Ale administracja prezydenta Baracka Obamy ogłosiła w ubiegłym roku, że nie będzie na razie stawać na drodze stanom, które ją legalizują, o ile przestrzegane będą surowe zasady dotyczące dystrybucji marihuany.

Ponadto w czterech stanach (Dakota Południowa, Alaska, Arkansas i Nebraska) szerokie poparcie wyborców uzyskały propozycje podniesienia pensji minimalnej.

Co ciekawe, w większości z tych stanów we wtorkowych wyborach do Kongresu wygrali Republikanie, a więc partia, która blokuje wzrost pensji minimalnej na poziomie federalnym.

Po głosowaniu w sumie już ponad połowa z 50 stanów USA będzie gwarantować pensję minimalną w wysokości powyżej ustalonego na poziomie federalnym poziomu 7,25 dolarów za godzinę.

W Oregonie i Kolorado nie udało się natomiast przyjąć propozycji w sprawie obowiązkowego etykietowania żywności genetycznie modyfikowanej, co byłoby przełomem w USA. Jak podał dziennik Washington Post, producenci żywności, którzy lobbowali przeciwko takim etykietom, wydali na kampanię w Kolorado 16 mln dolarów (połowa pochodziła od firmy Monsanto), a w Oregonie 18 mln.

Czytaj więcej w Money.pl
Ci Amerykanie od dziś legalnie palą trawkę
Pierwsi klienci zaczęli zbierać się przed sklepami z trawką na długo przed otwarciem.
Leczenie marihuaną legalne w Nowym Jorku
To już 21. stan, gdzie dopuszcza się ograniczone zażywanie tej substancji.
Rząd legalizuje marihuanę. Większość przeciw
Ustawa większym poparciem cieszy się w wyższych klasach społecznych, gdzie pochwala ją 40 procent uczestników badania. W niższej klasie średniej popiera ją 19 procent badanych.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
janko niemuzykant
62.21.24.* 2014-11-06 13:04
Szkoda że nie żyjemy w Ameryce, albo chociaż w Europie, tylko na Białorusi i w Polsce gdzie władza lubi ludzi za mordę trzymać i w więzieniach zamykać ot tak, dla zasady.