Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Legalizacja marihuany jest sprzeczna z konwencją ONZ

Legalizacja marihuany jest sprzeczna z konwencją ONZ

Fot. Casarsa/iStockphoto
Zalegalizowanie wczoraj przez Urugwaj uprawy, sprzedaży i zażywania marihuany jest sprzeczne z konwencją o środkach odurzających, której sygnatariuszem jest Montevideo - poinformował dzisiaj Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (INCB).

Szef INCB, organu podlegającego ONZ, Raymond Yans podkreślił, że zmiany w urugwajskim prawie pozbawią należytej ochrony młodych ludzi, przyniosą efekt w postaci zachęty do szybkich eksperymentów i wpłyną na obniżenie wieku pierwszego kontaktu z narkotykami.

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) decyzja władz Urugwaju, który zalegalizował marihuanę jako pierwszy kraj na świecie, jest błędna i szkodliwa.

Szkoda, że w czasie, kiedy świat jest zaangażowany w dyskusję na temat problemu narkotyków, Urugwaj podejmuje działania przed specjalną sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ planowaną na 2016 r. - podkreślił rzecznik UNODC David Dadge.

Konwencja o środkach odurzających przyjęta w 1961 roku nakłada na sygnatariuszy obowiązek ograniczenia produkcji i wykorzystania marihuany do celów leczniczych i naukowych.

Raymond Yans wyraził zaskoczenie, że rząd Urugwaju, wiedząc o tym zdecydował się na złamanie powszechnej umowy, uzgodnionej i podpisanej na arenie międzynarodowej.

Wyraził żał, że urugwajscu parlamentarzyści nie wzięli pod uwagę negatywnych skutków marihuany dla zdrowia. Palenie marihuany przez młodych ludzi może wpłynąć poważnie na ich rozwój - zaznaczył. INCB podkreśla też, że palenie marihuany bardziej sprzyja powstawaniu chorób nowotworowych niż palenie tytoniu.

Uchwalona w Urugwaju ustawa przewiduje trzy sposoby dostępu do marihuany: hodowla niewielkiej ilości w domach, tworzenie klubów palaczy i kupno w licencjonowanych aptekach (maksymalnie 40 gramów miesięcznie). Nabywca musi być pełnoletni, mieszkać w Urugwaju i być zarejestrowany w państwowej bazie danych. Analitycy podkreślają, że ustawa idzie o wiele dalej niż kroki podjęte w kierunku liberalizacji marihuany w Holandii lub Hiszpanii.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym kraju marihuana będzie legalna
Do kupna marihuany uprawnione byłyby osoby powyżej 18. roku życia. Chętni mogliby kupić do 40 gramów tej używki miesięcznie w licencjonowanych aptekach.
Przejęli narkotyki o wartości 630 milionów euro
Czarnorynkowa wartość tych narkotyków to ponad 630 milionów euro. Akcję przeprowadzono w ponad 30 krajach Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, na Karaibach i w Europie.
Szef Wolnych Konopii, prześladowany?
Prokuratura na początku maja ubiegłego roku postawiła Dołeckiemu zarzut wprowadzenia do obrotu znacznej ilości suszu marihuany, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 12.
urugwaj, onz, marihuana
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Kapok Kid
10.168.1.* 2013-12-12 07:10
No to teraz niech popatrza w swoje statystyki i powiedza ilu ludzi ginie przez alkohol i papierosy kazdego roku. O smierci spowodowanej paleniem marihuany jeszcze nie slyszalem, a nawet gdyby takie zdarzenie mialo miejsce to jest to milionowy odsetek od tego co robi alkohol i szlugi.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
antykomuch
10.168.1.* 2013-12-12 07:07
lepiej chlać wódę na potęgę i tresować potem dzieci ,żonę,rodzinę,znam to z autopsji(ojciec pił).Palę od szesnastu lat(mam 34) i nigdy nie zrobiłem nikomu krzywdy,ONZ to zbrodnicza organizacja,mordująca setki ludzi dziennie wstrzykując im różnego rodzaju nie przetestowane świństwa zwane szczepionkami i nikt sie tym nie interesuje.Ja paliłem,palę i będę palił i nikt mi tego nie zabroni,jestem wolnym człowiekiem i palę za swoje!!!!!!!!!
yx.
10.168.1.* 2013-12-12 06:31
mafia broni swoich interesow.boja sie ze inne kraje analogicznie podejda zwlaszcza pd.amerykanskie. jezeli ktos lubi niech pali.wszystkim wiadomo jak sr.oduzajace wplywaja na organizm.nie legalizuja bo to jest ogromna kasa.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Zobacz więcej komentarzy (8)