Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Lepper dopilnuje uczciwości wyborów w Rosji

Lepper dopilnuje uczciwości wyborów w Rosji

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Andrzej Lepper, Mateusz Piskorski i Krzysztof Sikora z Samoobrony jadą w marcu do Moskwy jako obserwatorzy wyborów prezydenckich - dowiedział się "Dziennik".

Być może pojedzie z nimi też były premier Leszek Miller.
Politycy otrzymali zaproszenie od prokremlowskiej Fundacji na Rzecz Wolnych Wyborów.

Rzecznik Samoobrony Mateusz Piskorski, który koordynuje wyjazd, mówi, że jego organizacja pozarządowa, Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, współpracuje z rosyjską Fundacją na Rzecz Wolnych Wyborów.

Dodaje, że Rosjanie poprosili o wskazanie osób, które mogłyby wziąć udział w wyborach jako obserwatorzy.

Piskorski deklaruje, że wysłał zaproszenia do kilkudziesięciu osób z Europy, między innymi posłów do Parlamentu Europejskiego.

Podkreśla, że inicjatywa, w której uczestniczy, to tylko uzupełnienie misji obserwatorów międzynarodowych. Tyle że przedstawicieli OBWE podczas najbliższych wyborów w Rosji zabraknie. Zrezygnowali po tym, jak władze rosyjskie utrudniały im akredytację.

Poza Piskorskim i Lepperem z Polski nad prawidłowym przebiegiem wyborów w Rosji mają czuwać Krzysztof Sikora i Leszek Miller. Jak tłumaczy Piskorski, Sikora bardzo dobrze zna rosyjski.

Miller zaś to dobry znajomy Michaiła Kasjanowa, byłego premiera i niedoszłego kandydata na prezydenta Rosji. Kandydatury Kasjanowa nie udało się zarejestrować, bo komisja wyborcza podważyła autentyczność podpisów popierających go osób. Leszek Miller nie dał jeszcze ostatecznej odpowiedzi, czy pojedzie. Do drugiej połowy lutego przebywa za granicą.

ZOBACZ TAKŻE:

Rosja ustępuje OBWE

Japonia będzie pilnować wyborów w Rosji

rosja, miller, lepper, piskorski, sikora, leszek miller, andrzej lepper, krzysztof sikora, mateusz piskorski, obserwatorzy, wybory prezydenkie
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Arcio
83.18.17.* 2008-02-12 09:21
Naturalnie jest to misja non profit. A Łyżwa? Nie dostanie przepustki? Też jest fachowcem przecież.
2008-02-12 08:24 Bywalec forum
AGENT!!!!
na białorusi też dopilnował.