Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Misja w Mali. Pierwsza grupa polskich żołnierzy poleci jutro

Misja w Mali. Pierwsza grupa polskich żołnierzy poleci jutro

Fot. Bartosz KRUPA/East News

Pierwsza grupa Polaków leci do Mali. Pięciu żołnierzy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego jutro o godz. 10.10 wyleci z warszawskiego lotniska do Afryki.

W stolicy Mali, Bamako, wojskowi zajmą się koordynacją zdań logistycznych - zapowiada zastępca Dowódcy Operacyjnego, generał Jerzy Michałowski. Polacy muszą na miejscu wyznaczyć grupę do rozładunku sprzętu, do zabezpieczenia funkcjonowania bazy oraz wyznaczyć ludzi, którzy będą szkolić malijskich wojskowych.

W pierwszej grupie leci między innymi dowódca kontyngentu. Podpułkownik Adam Jangrot był już na zagranicznych misjach - w Afganistanie, Kongo i Czadzie. Jednak, jak mówi, misja w Mali będzie inna. Na początku najtrudniejsze będzie przystosowanie się do warunków klimatycznych.

W najbliższym czasie do Mali poleci kolejna grupa polskich żołnierzy. Zaplanowano też lot samolotu transportowego C-130 Herkules.

W sumie polskie władze zdecydowały się wysłać do Afryki, w ramach unijnej misji, 20 żołnierzy. Pierwsza zmiana kontyngentu będzie w Mali do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojsko maszeruje na ostatni bastion oporu
Wojska francuskie zaczęły w czwartek wycofywać się z Timbuktu, po całkowitym wyparciu stamtąd islamistów.
Jest decyzja unijnych ministrów ws. Mali
Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdzili na spotkaniu w Brukseli rozmieszczenie wojskowej misji szkoleniowej w Mali - EUTM. Pełną liczebność misja ma osiągnąć do początku kwietnia.
Polska będzie szkolić armię tego kraju
Od połowy marca rozpocznie się szkolenie żołnierzy malijskiej armii przez instruktorów z Polski
kontyngent, polacy, żołnierze, szkolić
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Legionista 666
89.81.233.* 2013-02-25 23:36
20 stu a kogo oni maja tam szkolic tych co na tych ziemiach sie urodzili ???? To ciekawe !!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Pani Anielo
77.255.220.* 2013-02-25 23:28
Co na to wszystko państwo niemieckie,które przyznaje pokrewieństwo krwi i o rodaków zawsze dba. Błękitnoocy Tuaregowie to są Wandalskie plemiona,