Notowania

Money.pl: Banki centralne zagrały va banque

Obniżki stóp to ostateczna broń władz monetarnych. Pozostało im już niewiele strzałów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Skoordynowana akcja obniżania stóp przez banki centralne to dowód na powagę sytuacji.

_ - Wyobraź sobie, że pędzi na ciebie stado słoni, a ty masz tylko kilka naboi. Jeśli strzelasz, to nie po to, żeby przedrzeć się przez zwierzęta, ale po to by zyskać na czasie i uciec _ - tak wczorajsze decyzje banków centralnych podsumował jeden z amerykańskich inwestorów. Oczywiście owym myśliwym jest amerykański Fed, któremu do opróżnienia magazynku zostało już tylko 1,5 procent. 

Banki centralne zdecydują się najprawdopodobniej na jeszcze jedną falę obniżek kosztu pieniądza. Nie w ramach skoordynowanych akcji, lecz każdy z osobna. O ile Europa ma jeszcze z czego _ schodzić _ (przy zmniejszającej się presji inflacyjnej; ropa w USA kosztowała wczoraj 88 dol., po tym jak zwiększyły się jej ubiegłotygodniowe zapasy), to Amerykanie mają się naprawdę nad czym zastanawiać. 

Obniżka stóp ma wymierny aspekt - jej wtórnym działaniem będzie podtrzymanie globalnego wzrostu gospodarczego. W dłuższej perspektywie problemem będzie nie kryzys finansowy (ten w końcu powinien zostać zażegnany -w końcu, nawiązując do cytatu powyżej, władze monetarne używają wszelkiej dostępnej broni) a spowolnienie gospodarcze, tym kryzysem wywołane. 

* [ Przeczytaj analizę Pawła Sataleckiego, analityka Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/decyzja;bankow;swiadczy;o;powadze;sytuacji,52,0,375604.html )
Tagi: bank centralny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz