Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mucha pisze do Platiniego w sprawie PZPN. Palikot chce likwidacji Związku

Mucha pisze do Platiniego w sprawie PZPN. Palikot chce likwidacji Związku

Fot. PAP/Paweł Supernak

Minister sportu przygotowuje list do szefa UEFA w sprawie afery w PZPN - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio. Joanna Mucha (na zdjęciu) pisze w nim do Michela Platiniego, że jest mocno zaniepokojona sytuacją w związku.

Chodzi o podejrzenia korupcji do której mogło dojść przy zawieraniu umów na budowę nowej siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej. Joanna Mucha zawiadamia Michela Platiniego podkreślając w liście między innymi fakt, że nowa siedziba związku jest finansowana w części ze środków UEFA.

Podejrzenia o nieprawidłowości przy budowie siedziby związku pojawiły się po publikacjach taśm nagranych przez Grzegorza Kulikowskiego. Były przyjaciel prezesa PZPN Grzegorza Laty nagrywał swoich kolegów ze związku, w tym prezesa, podczas nieoficjalnych rozmów dotyczących budowy siedziby. Taśmy z nagraniami trafiły już do CBA i prokuratury gdzie są analizowane.

Z kolei Ruch Palikota złożył w Sejmie wniosek o powołanie nadzwyczajnej komisji do spraw likwidacji PZPN. Komisja miałaby zająć się przygotowaniem przepisów dotyczących zmian w ustawodawstwie prowadzących do likwidacji związku.

W uzasadnieniu czytamy, że działalność Polskiego Związku Piłki Nożnej przyczyniła się do katastrofalnej kondycji piłki nożnej w Polsce. Na funkcjonowanie związku, przeznaczane są ogromne kwoty a korupcja jest wciąż stałym elementem piłkarskiej rzeczywistości - piszą w uzasadnieniu wniosku posłowie Ruchu Palikota.

Wniosek zawiera też stwierdzenie, że kadra zarządzająca PZPN, jest wybierana na zasadzie poplecznictwa, nie posiada odpowiedniej wiedzy i nie podejmuje czynności, które prowadziłyby do uczynienia z PZPN instytucji nowoczesnej. Według członków ruchu Palikota, obowiązujące praktyki, doprowadziły jedynie do kompromitacji związku i polskiego futbolu w oczach międzynarodowej opinii publicznej.

We wniosku czytamy także, że informacje związane z niegospodarnością PZPN a także kolejne ujawniane dowody o nadużyciach, są dowodem na to, że związek jest organizacja mafijną. Próby uzdrowienia związku polegające na wprowadzeniu kuratora nigdy się nie powiodły, co jest dowodem bezsilności władzy publicznej wobec stowarzyszenia, które wyłącznie w teorii, prowadzi działalność w granicach prawa - argumentują posłowie Ruchu Palikota.

Czytaj więcej o korupcji w PZPN
Stworzą PZPN od nowa? Padła propozycja
Prawo i Sprawiedliwość chce nowej ustawy regulującej działanie Polskiego Związku Piłki Nożnej.
PZPN przestanie istnieć? Są takie plany
Ruch Palikota złoży w Sejmie wniosek o powołanie nadzwyczajnej sejmowej komisji do spraw delegalizacji PZPN.
CBA analizuje "taśmy Laty". Będzie ich więcej?
Prezes PZPN Grzegorz Lato nie został odwołany. Twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia.
korupcja, pzpn, uefa, platini, joanna mucha
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2011-11-28 16:00 Tysiącznik na forum
Hmm...a kiedyś napisałem tutaj: Trzeba brać przykład od Putina... No tak tylko teraz wszystko: "co ruskie to beee"...
jake 1
93.105.88.* 2011-11-28 14:29
Wszyscy piszą - prezes, mucha. A donald? Może nie umie, może wagarował w tym czasie, a może uczęszczał tylko na popołudniowe lekcje religii?
swiatowy_kryzys
193.109.225.* 2011-11-28 12:05
j.w.