Najdłuższe seriale świata - TOP 10

Najdłuższe seriale świata - TOP 10

Fot. ronen/iStockphoto
Dziś 20. rocznica premiery pierwszego odcinka Dynastii. Serial, na którym wychowały się pokolenia fanów na całym świecie trwał 9 sezonów (lata 1981 – 1989). Chociaż to jeden z najpopularniejszych tasiemców świata, ani umywa się długością do rekordzistów. Przedstawiamy listę najdłuższych seriali świata i Polski.

5. Dni naszego życia 45 lat (1965–)

Serial opowiada losy mieszkańców fikcyjnego miasteczka Salem, głównie rodzin Horotn i Bradys. Jego symbolem jest klepsydra, która przypominać ma upływający czas.

4. General Hospital 47 lat (1963–)

Bohaterami serialu są między innymi pracownicy szpitala miejskiego w miasteczku nieopodal Nowego Jorku. Niektóre wątki skupiają się także wokół międzynarodowej intrygi w którą zamieszani są byli agenci służb bezpieczeństwa.

3. Coronation Street 50 lat (1960–)

To niedościgniony rekord w brytyjskiej telewizji. Elementem łączącym setki postaci i wątków, które przez ostatnie 49 lat przewinęły się przez serial, jest tytułowa Coronation Street - fikcyjna ulica w Manchesterze, gdzie kręcony jest serial.

2. As the World Turns – 54 lata (1956-2010)

To już absolutny hit serialowy. Od 1958 do 1978 serial był najpopularniejszą operą mydlaną w USA, wg soaps.com. Była to pierwsza amerykańska opera mydlana, w której pojawiła się postać geja.

1. Guiding Light - 57 lat (1952–2009)

Rozpoczęło się od słuchowiska radiowego w 1937 r wyemitowanego w stacji NBC. Od 1952 serial przeszedł do telewizji. Guiding Light ma oficjalny tytuł najdłuższego serialu telewizyjnego według Księgi Rekordów Guinnesa.

W porównaniu z tymi wynikami polskie seriale to prawdziwe króciaki. Oto te, które na antenach telewizyjnych trwają najdłużej.

5. M jak Miłość – 11 lat

Piąte w zestawieniu M jak Miłość kręcone jest prawie 6 razy krócej niż amerykański rekordzista, bo ma dopiero 11 lat. Emisję serialu rozpoczęto 4 listopada 2000.

4. Na dobre i na złe - 12

Na dobre i na złe to najdłuższy w historii polskiej telewizji cotygodniowy serial obyczajowy. Jak wynika z informacji TVP w serialu wystąpiło 1 565 aktorów i około 20 000 statystów wcielających się najczęściej w role pacjentów oraz ich krewnych.

3. Świat według Kiepskich – 12
Opowiada historię przeciętnej, choć nietypowej wrocławskiej rodziny zamieszkującej w kamienicy przy ulicy Ćwiartki 3/4. Głównym bohaterem sitcomu jest Ferdynand Kiepski – „nierób i jełop" – jak nazywa go Halina, żona kiepskiego męża.

2. Złotopolscy – 13 lat
Opowieść o dwóch gałęziach rodziny: Złotopolskich i Gabrielach. Dionizy Złotopolski i Eleonora Gabriel byli rodzeństwem, skłóconym przez całe lata. Losy ich dzieci i wnuków są burzliwe, nie zawsze radosne, lecz opowieść o nich jest pełna optymizmu i humoru.

1. Klan – 14 lat
„Klan" to pierwsza polska telenowela, której fabuła została wybrana w konkursie dla telewidzów ogłoszonym przez Telewizję Polską w 1997 roku. Spośród czterech różnych pomysłów, to właśnie na klan Lubiczów oddano najwięcej głosów. Pierwszy klaps padł 15 sierpnia 1997 r.

CZYTAJ WIĘCEJ W IWOMAN.PL

telewizja, serial
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie