Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych. PiS przed PO

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych. PiS przed PO

Fot. PAP/Adam Warżawa
Duży wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości - wynika z sondażu przygotowanego przez TNS Polska dla Wiadomości TVP. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosować chce 34 procent badanych, czyli aż o 6 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym miesiącu. Kto jeszcze

Aktualizacja 13:51

W poprzednim badaniu na czele była Platforma Obywatelska, uzyskując poparcie 32 procent respondentów. Tym razem na partię rządzącą zagłosowałoby 31 procent ankietowanych. Według sondażu, w Sejmie znalazłyby się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe (8 procent) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej i Kongres Nowej Prawicy. Obie partie mają po 5 procent poparcia.

W porównaniu do poprzedniego badania, wzrost o jeden punkt zanotował Twój Ruch, który według najnowszego sondażu może liczyć na głosy 3 procent wyborców.

Zobacz poparcie dla partii politycznych. Sondaż TNS Polska

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10-11 grudnia na ogólnopolskiej próbie 1000 respondentów w wieku powyżej 18 roku życia.

Do samodzielnej władzy nie wystarczy

Trend wznoszący PiS nie zaskakuje. 34 procent to jednak wciąż za mało, by rządzić samodzielnie - tak wyniki sondażu przygotowanego dla Wiadomości TVP skomentował politolog z UKSW Andrzej Anusz. Jak mówił politolog, partia Jarosława Kaczyńskiego wygra wybory, ale nie będzie rządzić. - Potencjalnym koalicjantem mógłby być Kongres Nowej Prawicy, ale musiałby zdobyć te 7-8 procent w wyborach - mówił Anusz.

Jak politycy komentują wyniki?

Z wyników sondażu jest zadowolony europoseł PIS Ryszard Czarnecki. Natomiast posłanka PO Iwona Śledzińskiej-Katarasińska z dystansem podchodzi do badania poparcia.

Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego zwraca uwagę, że w sondażach zawsze wyniki Ludowców są zaniżone. Z kolei Krzysztof Gawkowski z SLD powiedział, że sondaże nie są najważniejsze. Dodał, że obecnie lewica skupia się na wyłonieniu wspólnego kandydata na prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
Gdyby wybory były w czerwcu, PiS zmiotłoby Platformę
Czy afera taśmowa dodatkowo pogrąży ekipę Donalda Tuska?
Nowy sondaż. Sensacyjna przewaga PiS
TNS Polska badał preferencje partyjne tych osób, które zdecydowanie lub raczej zgłaszały zamiar pójścia na wybory.
PiS zwycięskie na drodze do PE?
Niemal 30 procent osób, które zamierzają wziąć udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, deklaruje, że odda głos na PiS.

 

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
103545
37.152.18.* 2014-12-14 19:24
Choroba w Polsce się rozwija. Zespół kordupla złośliwego jest chorobą zakażną. Co dalej? Polska cofa się w rozwoju. Ale jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Dobrze że mamy możliwość wyjazdu z tego grajdołka. Alle jaja.
2014-12-14 16:48 Tysiącznik na forum
jeszcze rok do wyborów - rządząca sitwa dwoi się i troi , w mętnonurtowych mediach brulują niesiołowskie, nałęcze, żakowskie, olejniki, giertychy, pitery i łyse kamińskie - bo z wyliczeń wynika, że PISowi brakuje tylko 19 posłów do samodzielnego rządzenia
henrysz
78.88.140.* 2014-12-14 16:06
Ja osobiście wierzę najbardziej w sondaże COBS a w ich sondażu prowadzi zdecydowanie PO.
Ale jak będzie faktycznie zobaczymy po wyborach ponieważ Polacy niestety kłamią lub boją się
przyznać na kogo będą lub już byli zagłosować .
Zobacz więcej komentarzy (9)