Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nie spodziewaj się drogich prezentów pod choinką

Nie spodziewaj się drogich prezentów pod choinką

Fot. PAP/ITAR-TASS

Blisko dwie trzecie internautów na świąteczne prezenty wyda mniej niż 500 zł. W tym gronie większość to osoby, które obdarują bliskich za mniej niż 200 zł. Z ankiety Money.pl wynika, że Polacy niezbyt chętnie zadłużają się na święta. A im droższe prezenty chcą kupić, tym częściej na okazje polują w sieci.

Polacy nie przestraszyli się kryzysu i nie stracili ochoty na zakupy. W dużej mierze właśnie dzięki temu nasz kraj był zieloną wyspą na morzu recesji. Ale mimo tego obawy o finansową przyszłość sprawiły, że staliśmy się nieco bardziej ostrożni przy planowaniu świątecznych wydatków.

Z deklaracji internautów Money.pl wynika, że w porównaniu z ubiegłorocznymi świętami, zwiększy się liczba osób, które kupią prezenty za mniej niż 200 zł. W tym roku jest ona największa w czteroletniej historii naszych badań.

Po raz kolejny - taka sytuacja miała miejsce także przed rokiem - zmaleje odsetek tych, którzy planują większe wydatki. Prezenty za kwotę mieszczącą się w przedziale od 500 do dwóch tysięcy złotych chce kupić 44 proc. badanych.

Źródło: Ankieta Money.pl

Ankietę przeprowadzono wśród 7787 internautów Money.pl w dniach 10-13 grudnia 2010 roku. Jej wyniki porównano do analogicznych ankiet przeprowadzonych w: 2007, 2008 oraz 2009 r.

Rok temu taką deklarację złożyła ponad połowa - 52 proc. - ankietowanych. Od czterech lat praktycznie nie zmienia się za to wielkość grupy tych, którzy chcą kupić prezenty za ponad 2 tys. zł.

Wygląda na to, że tym razem większa liczba osób planujących mniejsze wydatki sprawi, że odczują to sklepy internetowe. Odsetek internautów planujących e-zakupy zmalał w porównaniu z 2009 r. aż o dziewięć pkt proc.

W tym roku z usług sklepów internetowych planuje skorzystać jedna trzecia ankietowanych. Na aukcjach chce kupować co piąty internauta Money.pl.

Po wcześniejszych spadkach tym razem praktycznie nie zmienił się odsetek osób planujących odwiedziny w tradycyjnych sklepach i centrach handlowych.

Źródło: Ankieta Money.pl
Można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź

Mniejszy odsetek osób deklarujących korzystanie z e-zakupów może tłumaczyć między innymi to, że więcej osób chce kupić tanie prezenty. Przy niewielkich kwotach, ewentualna różnica w cenie między hipermarketem a e-sklepem, może zostać zniwelowana chociażby przez koszty wysyłki.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
internet, handel, e-sklep, zakupy, święta, prezenty, boże narodzenie
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
chłop jag
84.234.10.* 2010-12-20 10:39

Nie spodziewaj się drogich prezentów pod choinką

Dlaczego nie? Pradziadek był w NKWD, potem w UB, dziadek w PZPR, tatuś w PO - więc dlaczego mam się nie spodziewać "ptasiego mleczka" - które znajdę w schowku - nowiutkiej BMW-X6