NIK sprawdzi dostępność podręczników

NIK sprawdzi dostępność podręczników

Krzysztof Kwiatkowski Fot. Lech Gawuc/REPORTER
Krzysztof Kwiatkowski
NIK sprawdzi dostępność podręczników szkolnych. Podczas kontroli zostaną między innymi wykorzystane wnioski ze spotkania przedstawicieli MEN, fundacji i stowarzyszeń oświatowych oraz wydawców. Dyskusja odbyła się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli.

Po zapoczątkowanej w 1999 roku reformie oświaty na rynku pojawiło się wiele podręczników do poszczególnych przedmiotów. Są one dopuszczane do użytku szkolnego na podstawie pozytywnych opinii rzeczoznawców. Efektem tej zmiany jest duża liczba wydawców i tytułów wydawniczych. Według NIK, powstała olbrzymia konkurencja na rynku, która może być przyczyną korupcji. Stabilności na rynku podręczników szkolnych nie sprzyja również zbyt częsta zmiana podstaw programowych, co ogranicza dostęp do podręczników używanych.

Darmowe podręczniki niosą ze sobą szansę dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich oraz uboższych rodzin. Eksperci są zgodni, że uczniom należy stworzyć wyrównane warunki do nauki. Z drugiej strony Polska Izba Książki (PIK) alarmuje, że darmowe podręczniki dla klas I-III oznaczać będą spadek przychodów wydawców o około 350 mln zł rocznie, a straty (i być może przymusowe zwolnienia) dotkną także księgarzy, hurtowników i drukarnie. Eksperci tego zrzeszenia sceptycznie odnoszą się do proponowanej przez MEN wysokości dotacji, która ma wspomóc korzystanie przez uczniów z ćwiczeń i innych materiałów jednorazowego użytku.

Czytaj więcej w Money.pl
MEN ujawnia, ile dołoży do podręczników
Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty do zakupu podręczników w ramach rządowego programu Wyprawka szkolna.
Donald Tusk: kończymy druk podręczników
- Chciałbym zacząć od pochwalenia minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej - powiedział premier. Podkreślił, że zaczyna od manifestu radości, bo - jak zaznaczył - niewielu sądziło, że uda się ten projekt.

 

nik, edukacja, men, podręczniki
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2014-12-23 10:53 Bywalec forum
Nik to powinien się zająć brakiem zmian w prawie meldunkowym!!!! I kto odpowiada za braki w urzędach!!!

A nie głupotami się zajmują!!!!!!!