Notowania

nowe dowody osobiste
29.08.2014 15:42

Nowe dowody osobiste bez podpisu

Instytucja, która będzie sprawdzała podpis osobisty i tak nie będzie sprawdzała go z dowodem osobistym, a przynajmniej nie powinna tego robić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Najmniej kontrowersji budziło wyeliminowanie z nowych dowodów osobistych danych dotyczących koloru oczu i wzrostu - powiedział w Polskim Radiu 24, doktor Wojciech Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

To były dane mało przydatne i podawane przez samych zainteresowanych. Dyskusja dotyczyła natomiast wyeliminowania adresu zameldowania i własnoręcznego podpisu, dodał minister Wiewiórowski.

Jeżeli ktoś wykorzystuje ten sam wzór podpisu, który ma w dowodzie osobistym do tego, żeby później podpisywać się na dokumentach finansowych - zdaniem ministra ochrony danych osobowych - delikatnie mówiąc postępuje nierozsądnie.

Doktor Wiewiórowski twierdzi, że instytucja, która będzie sprawdzała podpis osobisty i tak nie będzie sprawdzała go z dowodem osobistym, a przynajmniej nie powinna tego robić.

Zdaniem eksperta zostawiając wzór swojego podpisu w dokumencie, który możemy zgubić, albo który może być zeskanowany, sami prosimy się o to, żeby ktoś spróbował czy jest w stanie go podrobić czy nie.

Wyeliminowanie adresu zameldowania z nowych dowodów osobistych było podyktowane zmianami w ustawie, które zakładają, że już w 2016 roku zniknie obowiązek meldunkowy.

Ważniejsze dla identyfikacji są numer samego dowodu osobistego i numer Pesel - dodał doktor Wiewiórowski Numer pesel rzeczywiście zawiera w sobie dwie tzw. zaszyte informacje Pierwsza, to data urodzenia, czego jesteśmy zwykle świadomi - powiedział minister. Jest różnie zapisana w zależności od stuleci, ale zawsze to pierwszych 6 cyfr.

Inną informację niesie przedostatnia cyfra - informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Cyfra ta pokazuje płeć - nieparzysta oznacza mężczyzn a parzysta oraz zero kobiety.

Z punktu ochrony danych osobowych identyfikacja za pomocą numeru pesel jest swoistym problemem. W niektórych krajach np. w Niemczech czy Czechach istnienie takiego numeru jest zabronione. Chodzi o zachowanie anonimowości obywatela.

W Polsce przyjęto rozwiązanie, które jest zbliżone do numeru ubezpieczenia w Stanach Zjednoczonych - dodał minister Wiewiórowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy wzór dowodu osobistego od stycznia 2015 roku Nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. (...)
Nowy dowód osobisty. Zobacz, co się zmieni Format i wymiary nowego dokumentu pozostaną takie same jak dotychczas. Znikną niektóre dane, takie jak kolor oczu i wzrost.
2 minuty czytania Zgubiłeś portfel? Padłeś ofiarą kradzieży? Od tego, jak szybko zastrzeżesz dokumenty może zależeć twoje bezpieczeństwo. Jakie dokumenty należy zastrzec: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka marynarska, książeczka wojskowa, karty pobytu, karty płatnicze, dowody rejestracyjne.
Tagi: nowe dowody osobiste, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz