Nowy skład PKW. Oto kandydaci powołani przez prezydenta

Nowy skład PKW. Oto kandydaci powołani przez prezydenta

Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent Bronisław Komorowski na wniosek prezesów TK, SN i NSA uzupełnił w czwartek skład PKW - poinformowała szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

[Aktualizacja 17:54]

W skład Państwowej Komisji Wyborczej powołani zostali w czwartek: sędziowie Sądu Najwyższego - Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk; sędziowie Trybunału Konstytucyjnego - Zbigniew Cieślak, Wojciech Hermeliński oraz Janusz Niemcewicz (sędzia w stanie spoczynku, był w poprzednim składzie PKW); sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego - Arkadiusz Despot-Mładanowicz, Wojciech Kręcisz oraz Sylwester Marciniak.

- Prezydent na wniosek prezesów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego w dniu 4 grudnia postanowieniem z 3 grudnia dokonał uzupełnienia składu PKW - powiedziała PAP Trzaska-Wieczorek.

Wiesław Błuś urodził się 19 grudnia 1957 r. w Lublinie. Od 2002 roku jest sędzią w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego.

Krzysztof Strzelczyk urodził się 9 czerwca 1957 r. w Tarnowie. Od 2007 roku jest sędzią w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego.

Zbigniew Cieślak urodził się 11 lutego 1954 r. w Warszawie. W listopadzie 2006 r. uchwałą Sejmu został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Wojciech Hermeliński urodził się 29 marca 1949 r. w Warszawie. W październiku 2006 r. uchwałą Sejmu został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Janusz Niemcewicz urodził się 28 lipca 1949 r. w Siemianowicach Śląskich; sędzia w stanie spoczynku. W 2001 roku uchwałą Sejmu został wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego; pełnił tę funkcję do 2010 roku. W latach 2006-2010 był wiceprezesem Trybunału Konstytucyjnego.

Arkadiusz Despot-Mładanowicz urodził się 26 lutego 1966 roku; został powołany na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowieniem prezydenta z marca 2010 r.

Wojciech Kręcisz urodził się 23 lutego 1967 roku w Lublinie. Został powołany na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego postanowieniem prezydenta z dnia sierpnia 2013 r.

Sylwester Marciniak został powołany na stanowisko sędziego NSA (Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu) postanowieniem prezydenta z marca 1998 r.

Akt powołania w skład Komisji otrzymał także w czwartek Wiesław Kozielewicz, który został powołany 21 listopada. Kozielewicz zastąpił sędziego Stanisława Kosmala, który odszedł z PKW z powodu ukończenia 70 lat.

Jak informuje prezydencka kancelaria, akty powołania nowym członkom PKW wręczył w czwartek w imieniu prezydenta minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.

Po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - niemal cały skład poprzedniej PKW podał się do dymisji po awarii systemu informatycznego w I turze wyborów samorządowych; wskutek awarii pełne wyniki wyborów zostały podane dopiero tydzień po I turze, a część komisji ustalała wyniki ręcznie sumując głosy. Z PKW odeszło ośmiu z dziewięciu sędziów. Jedynym członkiem Komisji pozostawał Kozielewicz.

Na konferencji prasowej po ogłoszeniu wyników II tury wyborów samorządowych były szef PKW Stefan Jaworski mówił, że sędziom PKW jest przykro z powodu kłopotów z systemem informatycznym i powstałych w związku z tym opóźnień. Mimo wszystko nie zasłużyliśmy na tak zmasowaną krytykę - ocenił. W trakcie II tury wyborów system informatyczny zadziałał.

Kozielewicz zapowiadał, że gdy tylko prezydent uzupełni skład PKW, zostanie wyznaczony termin posiedzenia Komisji, by wybrać przewodniczącego PKW. Gdy prezydent powoła te osoby do PKW, to pierwszą moją czynnością, niezwłocznie po otrzymaniu informacji, będzie wyznaczenie terminu posiedzenia PKW i na tym posiedzeniu PKW musi dokonać czynności wyboru przewodniczącego i jego zastępców. A także podjąć niezwłocznie działania, bo niedługo szykują nam się wybory uzupełniające do Senatu, następnie prezydenckie, następnie parlamentarne - mówił.
Czytaj więcej w Money.pl
Kiedy decyzja o nowym składzie PKW?
- Komisja niewątpliwie odpowiada za awarię systemu sumowania głosów - przyznaje Bronisław Komorowski.
Szef PiS wie, jak utrudnić fałszowanie wyborów
Zmiany, które PiS proponuje w przepisach wyborczych mają charakter techniczny i można je wprowadzić przed przyszłorocznymi wyborami.
Szef Rady Europejskiej karci Kaczyńskiego
Zwrócił uwagę, że oskarżenia lidera opozycji kwestionują w istocie to wszystko, co Polacy zbudowali przez ostatnie 25 lat.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2014-12-04 15:59 Tysiącznik na forum
prezydęt fszystkih polakuf niniejszym uruchomił program "leśne dziadki" wersja 2.0 i zapomniał, że problem tkwi w kodeksie wyborczym a nie nowym składzie pkw