Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ochrona praw zwierząt. Straż miejska będzie mieć większe uprawnienia [DŹWIĘK]

Ochrona praw zwierząt. Straż miejska będzie mieć większe uprawnienia

Fot. Jan Kucharzyk/East News

Mandat zamiast sprawy w sądzie. Strażnicy miejscy mogą łatwiej karać w sprawach dotyczących złego traktowania zwierząt. We wrześniu weszło w życie nowe rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych - przypomina MSW.


Rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak podkreśla, że przepisy mają ułatwić walkę z trzymaniem psów na zbyt krótkim łańcuchu czy handel zwierzętami na targowiskach.

- Wcześniej było tak, że przyjeżdżał jeżeli stwierdzał, że to zwierzę jest źle traktowane, bo na przykład ma za krótki łańcuch. Kierował sprawę do sądu bądź upominał takiego właściciela i wzywał do zmiany postępowania. W tym momencie strażnik, który przyjedzie na taką interwencję nałoży mandat od 20 do 600 zł - powiedziała Woźniak.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATY WOŹNIAK:

Strażnicy mogą nałożyć mandat za prowadzenie bez zezwolenia hodowli psów rasy uznawanej za agresywną. Mandat będzie można otrzymać także za niezapewnienie zwierzęciu domowemu ochrony przed zimnem, upałem, za głodzenie czy uniemożliwianie dostępu do wody.

Czytaj więcej w Money.pl
Ubój zwierząt po nowemu? Będą mandaty
Do polskiego prawa zostaną włączone przepisy unijnego rozporządzenia dotyczące uboju zwierząt.
Prawie 1,5 mln mandatów od strażników
Ponad 2 mln 900 tys. interwencji w ramach, których nałożono ponad 1 mln 400 tys. mandatów na łączną kwotę ponad 168 mln zł. To bilans straży miejskich i gminnych w 2011 r.
Rząd przyjął założenia do nowego projektu
Rząd przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
ochrona, straż miejska, zwierząta
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Quasimodoxxl
83.11.228.* 2012-09-08 17:14
Ochrona praw zwierząt. Pięknie, jestem za. Kiedy jednak będzie ochrona praw człowieka?. (Kulejąca służba zdrowia, nędzne emerytury, minimalne zarobki, wszechobecna drożyzna itd, itp.)
wredny pan
5.173.85.* 2012-09-08 14:26
ludzie dramat albo redaktor niedouczony albo ta cytowana w treści Pani Woźniak z MSW.

Dla jasności otwórz sobie kodeks postepowania w sprawach o wykroczenia a zobaczysz tam że mandaty w Polsce są w przedziale od 20 d0 500!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! złotych a mandat w kwocie powyżej 500zł do 1000zł to możesz wystawić za tzw. zbieg wykroczeń (czyli jak ktos jednym zachowaniem wyczerpie znamiona dwóch lub więcej wykroczeń).

Życzę powodzenia jak byś mi wypisała mandat 600zł tylko za to że pies miał za krótką smycz (czyli za jedno wykroczenie).
długo i namiętnie bym cię wtedy ładował w d..pe w Prokuraturze za przekroczenie uprawnień
Raimondo
80.223.44.* 2012-09-08 13:32
Trzeba mieć przynajmniej minimum wiedzy zanim zacznie się podawać bzdury w artykułach: po pierwsze, mundurowy buc to nie wymiar sprawiedliwości i zawsze można odmówić przyjęcia mandatu, i to on musi wtedy skierować sprawę do sądu.
Polacy, nie bójcie się tzw. aparatu obecnej władzy! Nosił wilk razy kilka ...
Zobacz więcej komentarzy (4)