Państwo Islamskie morduje drugiego zakładnika z Japonii

Państwo Islamskie morduje drugiego zakładnika z Japonii

Fot. PAP/EPA
Drugi z przetrzymywanych w Syrii japońskich zakładników prawdopodobnie nie żyje. Fanatycy z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie nagranie wideo z domniemanej egzekucji dziennikarza Kenji Goto. Tydzień temu ścieli pierwszego z przetrzymywanych Japończyków Harunę Yakawę.

Na nagraniu widać japońskiego zakładnika w pomarańczowym stroju i zakapturzonego, ubranego na czarno mężczyznę, który przemawia do japońskiego rządu. - Z powodu waszej lekkomyślnej decyzji o udziale w tej wojnie, ten nóż nie tylko zabije Kenji, ale spowoduje szkody, wszędzie tam, gdzie znajdziemy waszych ludzi - mówi mężczyzna.

Japońskie władze sprawdzają, czy nagranie jest autentyczne, ale wiele wskazuje na to, że dziennikarz nie żyje. - Kolejny nieludzki i esktremalnie tchórzliwy akt powoduje w nas złość. Mocno to potępiamy - mówił rzecznik rządu w Tokio Yoshihide Suga.

Tym samym najprawdopodobniej porażkę poniosły negocjacje prowadzone nie tylko przez rząd w Tokio ale także przez Jordanię, bo w rękach fanatyków znajduje się także jordański pilot. -To, że negocjacje były prowadzone i wiedzieliśmy o tym, jest to nową wartością - podkreśla arabistka z warszawskiej SGH Katarzyna Górak-Sosnowska.

Egzekucję kolejnego japońskiego zakładnika potępili najważniejsi światowi przywódcy. Barack Obama określił ją mianem ohydnego morderstwa.

- Wspólnie z szeroką koalicją sojuszników i partnerów, Stany Zjednoczone będą nadal podejmować zdecydowane działania mające na celu osłabienie i ostateczne zniszczenie IS - dodał amerykański prezydent.

Prezydent Francji Francois Hollande wyrażając najsilniejsze z możliwych potępienie brutalnego mordu obywatela Japonii Kenji Goto zapewnił solidarność Francji z Japonią w tej nowej próbie. - Oba nasze kraje będą nadal współdziałać na Bliskim Wschodzie w celu eliminacji ugrupowań terrorystycznych - głosi oświadczenie opublikowane przez urząd prezydencki.

Brytyjski premier David Cameron określił egzekucję japońskiego zakładnika jako straszliwą i niemożliwą do wyrażenia. - Przypomina nam to jeszcze raz, że IS jest wcieleniem zła, bez poszanowania dla życia ludzkiego - podkreślił Cameron. Wcześniej brytyjskie władze informowały, że Londyn wymienia informacje z Tokio na temat postępowania wobec IS i problemu przetrzymywanych przez tą organizację zakładników.

Jak dotąd radykałowie z Państwa Islamskiego zabili kilku zagranicznych zakładników, głównie Amerykanów. Ich ofiarą padali już dziennikarze i pracownicy organizacji humanitarnych, porwani w Syrii lub Iraku.

Od prawie roku radykałowie z Państwa Islamskiego zajmują kolejne tereny w Syrii i w Iraku. Utworzyli tam islamski kalifat. Od sierpnia koalicja kilkunastu krajów pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych dokonuje nalotów na pozycje islamistów. Eksperci szacują, że w ostatnich tygodniach ofensywa radykałów została zastopowana.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie więcej ataków w stylu Charlie Hebdo?
Apelujemy do muzułmanów w Europie i na niewiernym Zachodzie, by atakowali krzyżowców niezależnie od tego, gdzie przebywają - brzmi komunikat Państwa Islamskiego.
Egzekucja Japończyka przez dżihadystów. Japonia bada autentyczność nagrania
Rzecznik japońskiego rządu Yoshihide Suga nazwał prawdopodobną egzekucję Yukawy oburzającą i niedopuszczalną.
Państwo Islamskie uwolniło 200 jeńców
Wydaje się, iż zostali uwolnieni, ponieważ stanowili zbyt duży ciężar dla IS. - Prawdopodobnie zbyt kosztowne było żywienie i ich utrzymanie - wskazał dowódca peszmergów, jak nazywani są kurdyjscy bojownicy.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie