Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Paszport dla dziecka albo dowód osobisty. Od dziś niezbędne

Paszport dla dziecka albo dowód osobisty. Od dziś niezbędne

Fot. shorrocks/iStockphoto

Dziś tracą ważność wpisy dzieci do paszportów rodziców. Oznacza to, że wszystkie dzieci przy przekraczaniu granicy będą musiały posiadać własny dokument podróży - przypomina MSZ.

Od teraz dzieci muszą podróżować z własnym dokumentem. Może to być: paszport biometryczny, paszport tymczasowy lub dowód osobisty (jeżeli zezwalają na to przepisy krajów, przez które odbywa się podróż). Paszporty rodziców zachowują ważność. Tracą ją jedynie zawarte w nich adnotacje dotyczące dzieci.

Resort spraw zagranicznych zapewnia w informacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej, że konsulowie sprawy paszportowe osób małoletnich, których dane są zamieszczone w paszportach rodziców, realizują priorytetowo.

Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców od 26 czerwca wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej dotyczącego paszportów i dokumentów podróży wydawanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Opłata za wydanie paszportu osobie małoletniej do 13. roku życia wynosi 30 zł. Opłata za paszport ważny przez 10 lat dla uczniów od 13. roku życia i studentów wynosi 70 zł. Opłata za paszport tymczasowy wynosi 30 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w paszportach. Wpisy tracą ważność
Zmiana dotyczy dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 roku.

 

dzieci, podróże, paszport, dowód osobisty
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
franek793
77.113.165.* 2012-06-26 14:07
Dzieci nie powinny wogóle podróżować ! Powinny codziennie spożywać posiłki w znanym amerykańskim fast foodzie, przyjmować przynajmniej raz dziennie szczepionkę na cokolwiek. Przecież potrzebujemy nowy posłów i urzędników a tylko w podany wyżej sposób możemy wyprodukować odpowiednich...