Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Po co otwierano sarkofag Kaczyńskich?

Po co otwierano sarkofag Kaczyńskich?

Fot. prezydent.pl/GFDL

Jan Siuta - artysta, który wykonał sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich na Wawelu, potwierdza - wieko zostało ponownie otwarte po właściwym pogrzebie prezydenckiej pary.

Drugi pochówek odbył się kilka dni po właściwym pogrzebie. Siuta złożył oświadczenie w odpowiedzi na doniesienia prasowe o ponownym pochówku w Krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

Zastrzegł, że opisywane wydarzenia trudno nazwać drugim pogrzebem. O szczegółach nie mówi, bo wiąże go tajemnica państwowa. To były czynności czysto techniczne, a nie uroczystości o charakterze religijnym - wspomina Jan Siuta. Chodziło jedynie o otwarcie trumny i jej zamknięcie oraz pozostawienie zwłok w stanie w jakim je zastał.

Do otwarcia sarkofagu według Siuty doszło ok. 7-10 dni po pogrzebie prezydenckiej pary. Ten miał miejsce 18 kwietnia.

Tymczasem w Smoleńsku w jedenaście miesięcy po katastrofie polskiego Tu-154M trwają przygotowania do uroczystości rocznicowych zaplanowanych na 9 i 10 kwietnia. Pamięć ofiar katastrofy lotniczej, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, zamierzają uczcić przedstawiciele smoleńskiej Polonii, miejscowi katolicy i wierni prawosławni, a także władze miejskie i obwodowe.

Czytaj w Money.pl
Armatnia salwa pożegnała parę prezydencką
Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich spoczęły w sarkofagu na Wawelu.
Decyzja o pochówku na Wawelu podzieliła Polaków
Maria i Lech Kaczyńscy będą pochowani w krypcie, w której spoczywa marszałek Józef Piłsudski.
wawel, kraków, kaczyński, lech kaczyński, para, prezydencka, pochówek, sarkofag, siuta
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
old boy
83.23.62.* 2011-03-15 14:41
ja zas sie pytam,dlaczego prokuratura z urzedu nie wszczela sledztwa w tej sprawie ,aby pociagnac do odpowiedzialnosci karnej winnych.
plaza
96.239.16.* 2011-03-11 00:42
co za osly cz polska 21 wieku ma prawo prztrwac z taka dziczyzna co to rosnie na polskim chlebie gdzie jakis honor polaka jesli sie cytuje rozbiorcow jako przyjacieli pytam o narodowosc tych osbnikow -kto robi w wlasne ginazdo niech odpowie sam popapraniec
uyfh
46.113.166.* 2011-03-10 23:32
Tyle władzy ile kasy - Jan Pietrzak felieton

http://www.youtube.com/user/egida1#p/a/u/1/6ioYz9hr5fM
Zobacz więcej komentarzy (32)