Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PO: Nie wybudujemy obiecanej autostrady

PO: Nie wybudujemy obiecanej autostrady

Fot. PAP/Barbara Ostrowska

Platforma Obywatelska zapowiadała w kampanii przedwyborczej, że z Warszawy do Wrocławia prowadzić będzie autostrada A8, zamiast planowanej przez poprzednie rządy drogi ekspresowej S8.

Teraz PO wycofała się z pomysłu i twierdzi, że jednak autostrady nie będzie - donosi Gazeta Wyborcza. Rząd zdecydował, że 8 mld zł unijnego dofinansowania trafi na budowę drogi ekspresowej.

Jak Platforma wyjaśnia złamanie obietnicy przedwyborczej? - To, co mówiliśmy w kampanii wyborczej, było programem maksimum. Teraz mamy program realny - wyjaśnia Aldona Młyńczak z PO w rozmowie z dziennikarką gazety.

Platforma zreflektowała się, że z autostradą nie da się zdążyć przed imprezą Euro 2012. Skoro wszystkie poprzednie rządy planowały drogę ekspresową, to też dokumentacja powstawała pod kątem takiej inwestycji. Żeby budować autostradę, trzeba cały projekt stworzyć od nowa i wystarać się o wszystkie pozwolenia. Koniecznym stałoby się także wykupienie większej ilości gruntów.

Z cytowanych w tekście wypowiedzi polityków PO można wnioskować, że przed wyborami nie wiedzieli, że przed rozpoczęciem budowy autostrady, trzeba przygotować projekt, wykupić grunty oraz zdobyć pozwolenia, a to wszystko długo trwa.

Jak szacuje dziennik, przejazd autostradą z Warszawy do Wrocławia kosztowałby 75 złotych. Droga ekspresowa jest bezpłatna. Będzie ona jednak prowadzić tymczasowo tylko do Łodzi. Od tego miasta do stolicy trzeba będzie już zapłacić, bo kierowcy będą korzystać z A1 oraz z A2.

KOMENTARZ MONEY.PL

ŁAMANIE BZDURNYCH OBIETNIC WSZYSTKIM WYJDZIE NA DOBRE

Bartosz Chochołowski, Money.pl

To chyba pierwszy przypadek, kiedy złamana przedwyborcza obietnica dotycząca dróg może cieszyć kierowców. Gdy usłyszałem od PO w kampanii wyborczej, że zaniechają budowy S8 na rzecz A8, pomyślałem, że politykom tej partii znacznie się pogorszyło. Gdyby ten plan został zrealizowany, większość kierowców skazanych byłaby na kluczenie powiatowymi dróżkami, żeby dojechać z Wrocławia do stolicy. Opłaty za jazdę po autostradach są bowiem zaporowe dla wielu Polaków.

Problem rozwiązuje droga ekspresowa - standard przyzwoity, a płacić nie trzeba. S8 planowana była od wielu, powstał nawet jej fragment - kilkunastokilometrowa obwodnica Oleśnicy. Cztery pasy ruchu, skrzyżowania bezkolizyjne - kulturka i w dodatku bez opłat.

Ale zapewne politycy PO nie wiedzą o jej istnieniu i nie za bardzo odróżniają autostrady od dróg ekspresowych. Nie wiedzą też, ile kosztuje jeżdżenie autostradami. Może kilku z nich w ramach eksperymentu, choć raz w miesiącu zrezygnuje z darmowego samolotu, na rzecz transportu kołowego? Przejażdżka samochodem z Wrocławia do Warszawy to wielka przygoda. Niech opowiedzą pozostałym kolegom z Wiejskiej, jak to jest, zamiast opowiadać bzdury w następnej kampanii wyborczej.

ZOBACZ TAKŻE:

> Do Euro 2012 będziemy gotowi w 2030 roku

> Walka z oligarchami kosztowała nas miliony złotych 

warszawa, rząd, PO, drogi, autostrady, wrocław, platforma, s8, a8, budowa autrostrad
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Konkretny
89.78.7.* 2008-07-14 11:52
Cos cichutko siedza popieracze Partii Obietnic! Zatkala was nieudolnosc waszego guru Tuska???
Blutarsky
84.40.182.* 2008-02-17 04:58
"Nie będziemy brali pieniędzy z Waszych podatków" to chyba ta sama melodia?

Kto wybrał to badziewie?Jesteście z siebie dumni mali ludzie?
2008-02-06 12:47
Na razie mnie rozczarowują rządy PO. Dam im jeszcze trochę czasu, mam nadzieje, że się nie zawiode!
Zobacz więcej komentarzy (39)