Notowania

prezydencja w unii
15.10.2010 13:48

Polska będzie promować ekologię w UE

Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce rozdawać ekologiczne gadżety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xaf/CC/Flickr)

Rząd chce wykorzystać polską prezydencję w UE do promocji ekologii. Dlatego na spotkaniach polityków i ekspertów ma być wykorzystywany ekologiczny papier, energooszczędne oświetlenie i komputery, czy biodegradowalne naczynia.

Organizacja polskiego przewodnictwa z uwzględnieniem zasad ekologii to wspólna inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Środowiska.

_ - W dzisiejszych czasach przy organizacji tak dużego przedsięwzięcia nie można zostać obojętnym na to, jaki pozostawi ono wpływ na środowisko naturalne _ - powiedziała Magdalena Piecuch z Departamentu Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie UE w MSZ.

Podkreśliła, że jest to pewien standard, zgodny z tendencją w innych krajach, które mają już prezydencję za sobą.

ZOBACZ TAKŻE:
Huebner: Polska prezydencja w UE nie może być obciachem.
Promowanie zachowań proekologicznych ma także dać przykład całej administracji rządowej, aby zwracała uwagę na ekologię. _ - Mamy nadzieję, że prezydencja jest dobrym pretekstem do tego _ - powiedziała Piecuch. Zaznaczyła, że w ten sposób buduje się proekologiczny wizerunek kraju.

Uczestnicy spotkań organizowanych w Polsce w ramach przewodnictwa w Unii mają korzystać z ekologicznego papieru; dostępne mają być urządzenia pozwalające na dwustronny druk, pojemniki do segregowania odpadów.

Ministerstwa, składając zamówienia np. na różnego rodzaju gadżety, mają uwzględniać ekologiczne wymogi, czyli to, czy są one wykonane z surowców biodegradowalnych, oraz jakie są koszty ich utylizacji i możliwości ponownego przetworzenia.

Piecuch zwróciła uwagę, że mają to być też upominki funkcjonalne, takie jak np. pendrive'y, czy szklane kubki. - _ Często przy okazji spotkań członkowie delegacji są zasypywani mało funkcjonalnymi gadżetami, które później są wyrzucane, a my chcemy, aby upominki rozdawane podczas polskiej prezydencji były użyteczne _ - podkreśliła.

W ramach promowania ekologicznych praktyk, do przewozu delegatów uczestniczących w spotkaniach mają być używane busy, minivany, autobusy. Choć - jak zastrzega Piecuch - będzie to zależało także od rangi spotkania. W recepcjach budynków, w których będą odbywały się spotkania, dostępne mają być mapki z zaznaczonym dojazdem komunikacją miejską; takie same będą przesyłane również drogą elektroniczną.

Ponieważ spotkania polityków, ekspertów będą odbywały się w różnych miejscach w kraju, ministerstwo będzie zachęcało do korzystania z produktów regionalnych, wyrabianych przez miejscowe gospodarstwa ekologiczne. Używane mają być naczynia szklane lub biodegradowalne, bez plastikowych mieszadeł, kubeczków, talerzyków, sztućców.

Przy dekoracji sal konferencyjnych, czy miejsc gdzie będą się odbywały posiedzenia mają być wykorzystywane rośliny doniczkowe, a nie kwiaty plastikowe.

Dokument z rekomendacjami w tej sprawie ma być rozesłany do wszystkich ministerstw w niedługim czasie.

Tagi: prezydencja w unii, prezydencja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz