Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska jak Portugalia. Pierwszy raz w elicie

Polska jak Portugalia. Pierwszy raz w elicie

Fot. Zhang Lianxun/Dreamstime.com
Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego - wynika z 20. raportu UNDP o rozwoju społecznym. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego HDI zrównaliśmy się z Portugalią.

Z raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wynika, że najbardziej rozwinięte pod względem rozwoju społecznego państwa to: Norwegia, Australia, Nowa Zelandia, USA i Irlandia. Polska w tym rankingu zajmuje 41. pozycję, tę samą co przed rokiem, ale awansowała z grupy państw o wysokim poziomie rozwoju do grupy państw najbardziej rozwiniętych.

Jak wyjaśnia dr Kamil Wyszkowski z biura UNDP w Warszawie, awans Polski do wyższej grupy wynika z zmiany metodologii liczenia HDI. W tym roku wzięto pod uwagę nieco inne wskaźniki niż w poprzednich latach, co pozwoliło na dokładniejszy pomiar społecznego rozwoju. Najważniejsze dane brane pod uwagę przy obliczaniu HDI to oczekiwana długość życia, wskaźnik skolaryzacji, wskaźnik umiejętności czytania ze zrozumieniem i pisania oraz dochód narodowy brutto per capita.

Spośród państw, które weszły do Unii Europejskiej razem z Polską w 2004 r., wyżej znalazły się Czechy (28. miejsce), Słowenia (29.), Słowacja (31.), Malta (33.), Estonia (34.), Cypr (35.) i Węgry (36.). Polska ma natomiast taki sam poziom HDI jak Portugalia.

Koniunktura najlepsza od ponad sześciu lat

Z kolei najsłabiej rozwinięte pod względem społecznym państwa świata to: Mozambik, Burundi, Niger, Demokratyczna Republika Konga oraz Zimbabwe.

Ranking uwzględnia 169 państw; w tym roku w grupie państw o bardzo wysokim poziomie rozwoju społecznego znalazły się pierwsze 42; nasz kraj jako przedostatni. W ubiegłym roku do grona tego zaliczono 38 państw.

Raport Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju m.in. porównuje ścieżki rozwoju państw od 1970 r. Zdaniem autorów opracowania, ludzie na całym świecie są zdrowsi, bogatsi i lepiej wyedukowani niż 40 lat temu. W raporcie wyróżniono kraje, które najszybciej rozwijały się pod względem społecznym - na czele są Oman, Chiny, Nepal, Indonezja, Arabia Saudyjska, Laos, Tunezja i Korea Płd. UNDP zwraca uwagę, że większość z nich to państwa, w których poziom HDI jest relatywnie niski.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
raport, gosppodarka, rozwój społeczny
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Anonim z manufaktury
188.125.34.* 2010-11-05 01:35
..

Szanowny Panie Redaktorze Dyżurny money.pl,

a cóż tak dziś szybko, zdejmuje Pan z pierwszej strony, interesujące tematy gospodarcze?

Nie podobają się Panu komentarze?
Przecież są na temat. Rzeczowe, z argumentacją, z duża dozą ironii, to i owszem, ale : żadnych wyzwisk!

A niedawno , artykuł o Palikocie wisiał na pierwszej stronie chyba ze dwa dni, aż się niektórzy forumowicze nie mogli doprosić, żeby go wreszcie zdjąć.

Mógłby Pan robić naprawdę dobrą robotę dziennikarską, a Pan goni tylko za tanią sensacją!

Z poważaniem
2010-11-04 20:16 Tysiącznik na forum i pełna kultura
Pani minister spała na lekcjach matematyki. 41 miejsce nijak nie da się wcisnąć do pierwszej czterdziestki. Nie wiem, czy jest powód do dumy, skoro nie zmieniliśmy miejsca, tylko dopuszczono większą ich liczbę. A czytanie ze zrozumieniem - mam wątpliwości czy coś w tym względzie się poprawiło. Obserwuję gimnazjalistów - tragedia. A matura podstawowa z matematyki - przecież nie wszyscy zdali, a była nieprzeciętnie łatwa -2 zadania uczeń 6 klasy umiał rozwiązać. Przecież właśnie w matematyce wychodzi umiejętność czytania ze zrozumieniem, ale nie lepiej jest na testach gimnazjalnych z historią, językiem polskim.