Polskie banki nie są w złej sytuacji

Polskie banki nie są w złej sytuacji

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Opozycja popiera pomysł zwołania przez prezydenta Rady Gabinetowej w związku z sytuacją gospodarczą na świecie. Politycy koalicji rządzącej zaś zdecydowanie go krytykują.

Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta przyznaje, że polskie banki nie są w złej sytuacji, ale - jak zauważa - kryzys ma szerszy wymiar. Zauważa, że polska gospodarka jest zależna od tego co dzieje się na świecie i prezydent chciałby o tym porozmawiać.

Zdaniem polityka, zasadność zwołania takiej Rady potwierdza także planowane robocze spotkanie premiera Tuska i prezydenta Francji. Prezydent Lech Kaczyński przed ewentualnym zwołaniem Rady Gabinetowej również chciałby spotkać się z premierem.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski uważa, iż nie ma racjonalnych przesłanek do zwołania Rady i do straszenia Polaków kryzysem. Jego zdaniem politycy, w tym szczególnie prezydent, mówiąc o kryzysie mogą wpływać na zachowanie zagranicznych inwestorów.

Szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Stanisław Żelichowski w przypadku zebrania się Rady przewiduje czarny scenariusz. Jego zdaniem, straszenie Polaków kryzysem może doprowadzić do paniki.

Żelichowski podkreśla, że nie można wysyłać do społeczeństwa sprzecznych sygnałów - uspokajać, że kryzys nam nie grozi, równocześnie zwołując radę gabinetową gdyż budzi to podejrzliwość.

Zdaniem szefa klubu Lewicy Wojciecha Olejniczaka, im więcej rozmów na temat kryzysu gospodarczego tym lepiej. Jego zdaniem prezydent i premier, a także opozycja powinny współdziałać w tej sprawie.

Prezydent może zwołać Radę Gabinetową - czyli Radę Ministrów pod swoim przewodnictwem - w sprawach szczególnej wagi.

ZOBACZ TAKŻE:

banki, kryzys, politycy, rada gabinetowa
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
LJD
83.30.51.* 2008-10-05 21:27
Czy wypowiedz dotyczy wyłacznie BGŻ I BOŚ ? bo to jedyne dwa Polskie banki...
rysiul20
83.19.96.* 2008-10-05 18:28
A są jeszcze polskie banki
Jokes
77.253.116.* 2008-10-05 18:00
PiS wyznaje zasadę : czym gorzej tym lepiej, oczywiscie nie dla Polski, ale dla tych popaprańców.
Zobacz więcej komentarzy (6)