Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polskie F16 w Libii? Możemy, nie musimy [DŹWIĘK]

Polskie F16 w Libii? Możemy, nie musimy

Fot. kprm.gov.pl

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich powiedział, że, w razie potrzeby, znaczna większość polskich samolotów bojowych mogłaby wziąć udział w operacji Świt Odysei.

Jak wyjaśnił minister obrony, nasze samoloty są odpowiednio wyposażone. - System obrony biernej w naszych F 16, jest cały czas modernizowany - powiedział minister w Polskim Radiu. - Ten system obrony biernej, który jest zamontowany w tej chwili na naszych F 16 jest nowocześniejszy od wielu innych systemów obrony biernej, z których korzystają inne kraje NATO, min. kraje biorące udział w tej operacji - mówi Klich.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA KLICHA:

(Źródło: IAR)

Minister dodał, że starsze wersje MIG-ów będą modernizowane. Jak zaznaczył, Polska powinna posiadać około setki samolotów bojowych. Dlatego Polska chce pozyskać nowy samolot szkolno-bojowy. W tej chwili odbywa się przetarg na 16 takich samolotów, wyjaśnił minister i dodał, że kilka firm zgłosiło swoje oferty i jesteśmy po pierwszym etapie przetargu. Zdaniem ministra Su-22 muszą już zostać wycofane.

Szef resortu obrony pytany, czy Polska nie powinna zaangażowac się w akcję w Libii, skoro NATO zdecydowało się przejąć dowodzenie nad misją, powiedział że Polska musi być wiarygodnym partnerem dla NATO. Nie oznacza to jednak, że musi być wszędzie tam , gdzie sojusznicy.

- Co mamy do udowodnienia, udowadniamy w Afganistanie. Co mogliśmy udowodnić w Iraku udowodniliśmy w Iraku, nie ma potrzeby aby do Afganistanu dodawać jeszcze uczestnictwo wojskowe w Libii - uważa Klich.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BOGDANA KLICHA:

(Źródło: IAR)

NATO ma jutro rano przejąć od Amerykanów dowodzenie wszystkimi powietrznymi akcjami zbrojnymi w Libii. Plany operacyjne zaakceptowali w niedzielę w Brukseli ambasadorowie wszystkich państw-członków Paktu.

Czytaj w Money.pl
Obama: Nie wykluczamy zbrojenia libijskich rebeliantów
Prezydent USA uważa, że nie będzie to jednak konieczne. Jego zdaniem Kaddafi wkrótce się ugnie.
"Świt Odysei" pod banderą NATO. Przesunęli termin
Trwa międzynarodowa konferencja dotycząca przyszłości Libii.
Wyślemy pomoc humanitarną do Libii?
W środę Radosław Sikorski będzie rozmawiał o tym z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Polska, nato, wojna, libia, klich, bogdan klich
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Obama = terrorysta
77.237.3.* 2011-03-30 11:11
Czy się zaangażujemy czy nie nie ma znaczenia. Jak będzie wojna zostaniemy sami tak samo jak w II WW, ładne słówka o poparciu i nic więcej.
Klich do dymisji
77.254.166.* 2011-03-30 10:46
Przecież PAN TUSK obiecał nie angażować się w operację libijską? Czy Polska ma za dużo kasy na koncie? Panie Klich a może Pan zapłaci z własnych środków za taką wycieczkę?
roni ronald 81
212.14.47.* 2011-03-30 10:16
takich co niczego nie produkują, nic nie tworzą pracą własnych rąk, intelektem a jedynie sa odbiorcami co miesiąc bardzo wysokich gaży za to że pracują w propagandzie lub polityce aż się rwie do zaangażowania Polski w kolejną woję. Ci ludzie maja dochód staly zapewniony od innych platników niż polski budżet lub polska firma w związku z czym ich nie interesuje stan polskiej gospodarki a coś takiego jak bardzo niski standard życie mln. Polaków jest dla nich zjawiskiem marsjańskim. Oni mają się bardzo dobrze i bardzo chetnie uwikłaliby nasz kraj w udział w kolejnej wojnie.
Zobacz więcej komentarzy (11)