Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ponad 150 mln zł od Narodowego Centrum Nauki dla polskich badaczy

Ponad 150 mln zł od Narodowego Centrum Nauki dla polskich badaczy

Fot. AlexRaths/iStockphoto

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło cztery konkursy dla badaczy: MAESTRO 4, HARMONIA 4, ETIUDA 1 i FUGA 2. Na dofinansowanie wybranych 209 projektów - zarówno doświadczonych, jak i młodych badaczy - Centrum przeznaczy ponad 150 mln zł.

W konkursie MAESTRO 4 o pieniądze ubiegało się 161 doświadczonych naukowców. Eksperci NCN zakwalifikowali do finansowania 26 najlepszych projektów badawczych mających na celu realizację pionierskich badań naukowych. Na ważne dla rozwoju nauki badania NCN przeznaczyło w sumie ponad 65 mln zł - poinformowała Kamila Patoła z NCN w przesłanym PAP komunikacie.

Najwyższe finansowanie w tym konkursie - 3 mln zł - otrzymał prof. Edward Nęcka z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zespół pod jego kierownictwem będzie badał proces samokontroli człowieka, zachodzący na trzech poziomach analizy: behawioralnym, poznawczym i neuronalnym.

Z kolei w konkursie HARMONIA 4 o finansowanie mogli się starać badacze realizujący projekty we współpracy międzynarodowej. Spośród 320 zgłoszonych wniosków NCN przyznało finansowanie 68 projektom o łącznej wartości ponad 58 mln zł.

Aż 6 mln zł - a więc największą kwotę - otrzymał projekt pod kierownictwem prof. Barbary Wosiek z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Zespół będzie realizować projekt w ramach eksperymentu ATLAS prowadzonego na Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC). ATLAS jest jednym z sześciu detektorów w akceleratorze cząstek w ośrodku CERN pod Genewą.

Polscy naukowcy działają aktywnie na arenie międzynarodowej. Dzięki rozstrzygniętemu już po raz czwarty konkursowi HARMONIA nasi najlepsi badacze mogą prowadzić projekty naukowe korzystając z doświadczeń kolegów z zagranicy i najlepszych urządzeń badawczych, takich jak Wielki Zderzacz Hadronów - podkreśla dyrektor Centrum, prof. Andrzej Jajszczyk.

Centrum po raz pierwszy rozstrzygnęło konkurs ETIUDA 1. Stypendia na czas przygotowywania rozprawy doktorskiej otrzyma 100 badaczy, w sumie trafi do nich ponad 8 mln zł. Jednym z podstawowych warunków otrzymania stypendium było zaplanowanie przez wnioskodawcę trwającego od 3 do 6 miesięcy stażu w zagranicznym ośrodku naukowym. Laureaci mają już otwarty przewód doktorski i muszą obronić pracę doktorską najpóźniej w ciągu roku po zakończeniu pobierania stypendium.

W konkursie FUGA 2 na staże podoktorskie złożono 177 wniosków o finansowanie. NCN przekaże badaczom w sumie ponad 21 mln zł, z czego najwięcej, bo aż 9 mln zł trafi w ręce humanistów. 49 laureatów konkursu będzie odbywać staż poza województwem dotychczasowego zamieszkania lub zatrudnienia.

Chcemy wspierać mobilność kadry naukowej w Polsce oraz zwiększać kompetencje badaczy przez ich udział w zespołach naukowych w rożnych częściach kraju. Wyłonieni w konkursie stażyści otrzymali znaczne środki na prowadzenie badań, z których mogą korzystać w sposób niezwykle elastyczny - zaznacza prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN.

Czytaj więcej w Money.pl
Najlepsi dostaną więcej? Rząd chce zmienić...
Od ponad dwóch lat działa pakiet ustaw, które zasadniczo zmieniły funkcjonowanie polskiej nauki.
To wielki krok dla nauki. Mają nowy system
Jest szansa na specjalny, ciągły program finansowania niektórych badań.
Klonowanie zarodków. To nie ostatni krok
Naukowcy nie powstrzymają się przed sklonowaniem człowieka - uważa profesor Stanisław Cebrat, genetyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.
pieniądze, dofinansowanie, nauka, badania, naukowcy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
atelie
94.42.189.* 2013-07-03 11:56
./.