Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Powstaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Powstaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Fot. PAP/Jakub Kamiński
Od dziś działa grupa organizacyjna, która ma stworzyć odpowiednie warunki do funkcjonowania Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - nowej instytucji, która zastąpi obecne dowództwa sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych.

Grupą kieruje gen. dyw. Mirosław Różański, ostatnio pełnomocnik szefa MON ds. wdrażania nowego systemu dowodzenia. Jak poinformował w poniedziałek rzecznik grupy mjr Szczepan Głuszczak, jej członkowie będą się zajmować przede wszystkim przygotowaniem miejsc pracy dla zasadniczej części Dowództwa Generalnego RSZ. Opracują harmonogramy osiągania gotowości, projekty dokumentów, relacje pomiędzy poszczególnymi podmiotami wewnątrz i na zewnątrz nowej struktury, zorganizują odpowiednie zabezpieczenie teleinformatyczne oraz ochronę informacji niejawnych itp. - powiedział Głuszczak.

W skład 90-osobowej grupy wchodzą zarówno żołnierze tworzący do niedawna zespół ds. nowego systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, jak i przedstawiciele wszystkich rodzajów sił zbrojnych, Sztabu Generalnego i innych instytucji wojskowych.

Dowództwo Generalne ma rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2014 r. Wtedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o urzędzie ministra obrony, zgodnie z którą w miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych powstaną dwa dowództwa połączone.

Pierwsze z nich - Dowództwo Generalne - będzie odpowiedzialne za szkolenie, przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju. Drugie - Dowództwo Operacyjne - ma dowodzić (tak jak obecnie) siłami wydzielonymi do misji zagranicznych, a w razie potrzeby przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny. Sztab Generalny Wojska Polskiego ma się zająć już nie dowodzeniem, lecz jedynie planowaniem strategicznym, planami rozwoju armii oraz doradzaniem prezydentowi, premierowi i ministrowi obrony w sprawach obronności. Prezydent na wniosek premiera będzie mógł wskazać osobę przewidywaną do roli naczelnego dowódcy na czas wojny.

Jak przypomniał Głuszczak, w kompetencjach Dowództwa Generalnego będzie leżało szkolenie dowództw i sztabów, wojsk, rezerw osobowych oraz kształcenie zawodowe. Nowe dowództwo składać się będzie z inspektoratów: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Rodzajów Wojsk (obejmującego m.in. rozpoznanie, łączność, inżynierię wojskową, przeciwlotników, chemików i służbę zdrowia) oraz Inspektoratu Szkolenia. Dowództwu ma zostać podporządkowany także Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, który odpowiada za wojskową logistykę i administrację.

Wraz z reformą centralnych struktur w siłach zbrojnych zmienić ma się też funkcjonowanie jednostek niższego szczebla. W ich sztabach powstaną trzy piony funkcjonalne odpowiedzialne za sprawy operacyjne, wsparcie bojowe oraz zabezpieczenie działań. Konsekwencją tej zmiany ma być zwiększenie liczby żołnierzy służących w dowództwach dywizji, brygad, skrzydeł i flotylli. Część oficerów przejdzie tam z rozformowanych dowództw rodzajów sił zbrojnych.

Podczas prac w Sejmie zmianom w systemie dowodzenia sprzeciwiały się PiS i SLD, a zastrzeżenia zgłaszała SP. PiS zapowiedziało zaskarżenie reformy do Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawiciele tej partii mówili, że dysponują analizami prawnymi, zgodnie z którymi nowelizacja ustawy o urzędzie MON jest niekonstytucyjna, ponieważ jeden z zapisów ustawy zasadniczej stanowi, że prezydent mianuje szefa Sztabu Generalnego i dowódców rodzajów sił zbrojnych. Po reformie poszczególne rodzaje sił zbrojnych nie będą miały odrębnych dowódców, lecz będą reprezentowane przez swoje inspektoraty w dowództwie generalnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Szykują się spore zmiany w polskim wojsku
Na wiosnę do parlamentu trafi projekt reformy dowodzenia polską armią. Zapowiedział to w radiowej Jedynce minister obrony.
Minister ogłosił zmiany w armii i wielkie zakupy
Żołnierze będą mieli wpływ na jakość uzbrojenia. Nie chcę łagodzić przepisów antykorupcyjnych - zastrzega szef MON.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bukajj2
31.61.170.* 2013-08-15 16:42
I ten resort trzeba na wszelki wypadek obstawić swoimi
2013-08-12 15:47
I tak nic się nie zmieni dopóki nie nastąpi / jak to określił w 2009 r p. prof . Koziej / poprawa jakości intelektualnej armii , czyli armią przestaną dowodzić nieuki z zaledwie z wojskowym / nie spełniającym wymogów powszechnego systemu kształcenia / wykształceniem zawodowym . I ukończenie zagranicznych specjalistycznych studiów podyplomowych nic tu nie zmieni .
dftgrt
86.26.180.* 2013-08-12 13:29
fajnie mają, wydajemy na to więcej niż na pomoc ubogim