Premier Kazachstanu Serik Achmetow podał się do dymisji

Premier Kazachstanu Serik Achmetow podał się do dymisji

Fot. sly06/CC BY 2.0/Flickr
Serik Achmetow, który kierował tą największą gospodarką środkowoazjatycką od września roku 2012, powiedział dziś, że prezydent Nursułtan Nazarbajew przyjął jego dymisję. Nie podano przyczyn ustąpienia premiera.

Zgodnie z obowiązującym w Kazachstanie prawem wraz z premierem ustępuje cały rząd. Niemniej obecni ministrowie będą pełnić swe funkcje do sformowania nowego rządu.

- Mam nadzieję, że skład rządu zostanie w większości zachowany i że będzie dalej pracował dla przyszłości ojczyzny - powiedział 55-letni Achmetow. Na jego następcę prezydent Nazarbajew już zaproponował szefa swojej administracji Karima Masimowa.

Karimow był już premierem Kazachstanu od 2007 do 2012 roku, po czym podał się do dymisji i został mianowany szefem administracji prezydenta. Jest z wykształcenia ekonomistą. Włada rosyjskim, angielskim, chińskim i arabskim.

Następcę Achmetowa czeka, jak pisze Reuters, poważne zadanie przygotowania Kazachstanu do integracji w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, którą mają utworzyć Rosja, Białoruś i Kazachstan.

Czytaj więcej w Money.pl
Kazachstan za Rosją w sprawie Ukrainy
Nazarbajew, którego środkowoazjatycki kraj to druga pod względem wielkości poradziecka gospodarka, jest - jak pisze Reuters - bliskim sojusznikiem Putina.
Żona biznesmena dziękuje Włochom
Deportowana do Kazachstanu Ałma Szałabajewa jest wdzięczna, że będzie mogła wrócić do Europy.
Rosja i Kazachstan zawarły dwustronny układ
Podpisy pod dokumentem złożyli prezydenci dwóch krajów, Władimir Putin i Nursułtan Nazarbajew.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie