Notowania

wybory w rosji
27.12.2011 13:03

Protesty w Rosji. Putin gani opozycję

Wybory do Dumy Państwowej dobiegły końca i ich rewizja nie może być przedmiotem dyskusji - oświadczył premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(VladimirCetinski/iStockphotot)

Premier Rosji Władimir Putin zarzucił opozycji, że nie ma ani jasnych celów, ani liderów, ani programu. Odrzucił też apele opozycji o zrewidowanie wyników wyborów parlamentarnych z 4 grudnia, które - według CKW - wygrała rządząca Jedna Rosja.

Opozycjoniści _ mają wiele jednostkowych programów, ale nie mają wspólnego; nie mają też wyraźnej drogi do osiągnięcia swoich celów, które również nie są jasne. Nie ma też ludzi, którzy byliby zdolni do zrobienia czegoś konkretnego _ - oświadczył Putin.

Premier mówił o tym na spotkaniu z aktywistami Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego (ONF), skupiającego prokremlowskie organizacje kombatanckie, młodzieżowe, kobiece, związkowe i biznesowe. Putin dodał, że wybory do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu, dobiegły końca i ich rewizja _ nie może być przedmiotem dyskusji _.

Był to pierwszy od soboty publiczny komentarz Putina na temat wielotysięcznej demonstracji, która w tym dniu odbyła się w Moskwie. Protest został zwołany przez opozycję pod hasłami powtórzenia wyborów do Dumy z racji masowych, zdaniem opozycji, fałszerstw wyborczych.

Szef rządu oznajmił także, że wybory prezydenckie zaplanowane na 4 marca powinny być przejrzyste. Zarzucił _ pewnym siłom _, że starają się podważyć prawomocność nadchodzącej elekcji.

Oświadczył, że jako kandydat w tych wyborach nie potrzebuje oszustw podczas głosowania. _ - Jestem zainteresowany tym, aby wybory były maksymalnie przejrzyste _ - powiedział Putin. Dodał, że popiera propozycję, aby wszystkie lokale wyborcze wyposażyć w przezroczyste urny do głosowania.

Zarzuty wobec władz o fałszerstwa w wyborach 4 grudnia stały się katalizatorem masowych protestów powyborczych, bezprecedensowych w Rosji w ostatnich latach. Ich uczestnicy żądają powtórki wyborów i dymisji szefa CKW Władimira Czurowa. Sobotnia demonstracja, która zgromadziła od 70-100 tys. ludzi, była kontynuacją manifestacji, która odbyła się w Moskwie 10 grudnia.

Czytaj więcej o sytuacji w Rosji w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t83732.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opozycja;w;rosji;coraz;silniejsza;bloger;rzuca;wyzwanie;putinowi,113,0,997233.html) Znany bloger rzuca wyzwanie Putinowi Kreml zapowiada uproszczenie procedur rejestracji partii politycznych. Eksperci oczekują pojawienia się kilkudziesięciu nowych ugrupowań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t84169.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gorbaczow;chce;powtorzenia;wyborow;w;rosji,161,0,989345.html) Rządził ZSRR a teraz mówi dość Putinowi Były prezydent Związku Radzieckiego wezwał władze Rosji do spełnienia postulatów opozycji zgłoszonych podczas 40-tysięcznej demonstracji w Moskwie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t111169.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/demonstracje;o;wolne;wybory;w;rosji,88,0,996440.html) Człowiek Putina ostrzega: Rosji grozi rewolucja W demonstracji, zwołanej przez opozycję mogło uczestniczyć nawet 120 tys. osób.
Tagi: wybory w rosji, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz