Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie? [DŹWIĘK]

Rocznica pogrzebu prezydenta. Kto jedzie?

Fot. prezydent.pl/GFDL

Maria i Lech Kaczyńscy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia ubiegłego roku, spoczęli na Wawelu w Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Dziś mija pierwsza rocznica pogrzebu Pary Prezydenckiej. Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak powiedział w Sygnałach Dnia w Polskim Radiu, że Jarosław Kaczyński weźmie udział w dzisiejszych uroczystościach rocznicowych w Krakowie. W programie uroczystości jest m.in. msza święta, koncert i marsz pamięci.Prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka zginęli wraz z 94 innymi osobami na pokładzie rządowego samolotu, którym lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

POSŁUCHAJ SZEFA KLUBU PiS:

Uroczystości pogrzebowe wszystkich ofiar katastrofy trwały wiele dni. Żałoba narodowa zakończyła się oficjalnie w dniu pogrzebu Pary Prezydenckiej. Lecha i Marię Kaczyńskich żegnały w Krakowie dziesiątki tysięcy ludzi i delegacje z kilkudziesięciu państw.

Niektórzy, jak amerykański prezydent Barack Obama, czy premier Włoch Silvio Berlusconi, nie przybyli z powodu pyłu wulkanicznego, który sparaliżował ruch lotniczy w Europie.
Uroczystości, które relacjonowało blisko 3 tysiące dziennikarzy z całego świata, rozpoczęły się o 14-tej mszą świętą w Bazylice Mariackiej. O tej samej porze zabrzmiał Dzwon Zygmunta, a w Warszawie biły kościelne dzwony i słychać dźwięk syren. Tak uczczono wszystkie ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.

Gdy oficjalne delegacje opuszczały Kraków, na Wawelu pozostały tłumy rodaków, którzy chcieli oddać ostatni hołd Parze Prezydenckiej.

Sarkofag z miodowego onyksu, w którym spoczywa Para Prezydencka ma prostą formę prostopadłościanu. Na jego górnej płycie jest wykuty znak krzyża, a na dłuższym boku został umieszczony napis: Lech Aleksander Kaczyński, Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska. W późniejszym czasie w krypcie została umieszczona tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Dziś na sarkofagu ma być umieszczony wieniec z kremowo-żółtych tulipanów. Jest to specjalna odmiana kwiatów nazwana na cześć Marii Kaczyńskiej jej imieniem. Pierwszą na świecie cebulkę Pierwsza Dama otrzymała w 2008 roku i przeznaczyła na szczytny cel wspierania paraolimpijczyków.

Czytaj w Money.pl
Spór o fakturę za pogrzeb pary prezydenckiej
3,7 mln zł kosztowały krakowskie uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich.
wawel, prezydent, kaczyński, jarosław kaczyński, lech kaczyński, pogrzeb, błaszczak, mariusz błaszczak, kaczyński.
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Liberał65
79.189.36.* 2011-04-18 11:16
To jakaś paranoja.
Proponuję jeszcze rocznicę rocznicy w każdą rocznicę.
Gości z PIs-u pogięło już dokumentnie.
Próbują zrobić z bardzo słabego prezydenta męża stanu. Niezła szkoła propagandy. Czym więcej takich zagrywek tym większe obrzydzenie Pis-em. Tak trzymać.
Ceneo
83.19.80.* 2011-04-18 09:53
Nareszcie ktoś z wierchuszki politycznej ma cywilną odwagę powiedzieć to co wielu z nas myśli: dosyć rekolekcji związanych z Tragedią w Smoleńsku, realnie, w wyważony sposób oceniajmy prezydenturę tragicznie zmarłego Prezydenta Kaczyńskiego [nawiązuję do dzisiejszego wywiadu - wypowiedzi Schetyny].
Ciekawy jest też wątek Wawelu jako miejsca pochówku. Szkoda jedynie, że na odwagę Schetyna zdobył się dopiero teraz. Szkoda, że PO zaakceptowała metodę faktów dokonanych, w tragicznych dniach ubiegłego roku. Wtedy trzeba było politycznej odwagi, a nie kunktatorstwa i chłodnych wyborczych kalkulacji. Choć z drugiej strony lepiej późno niż wcale.
Dosyć rekolekcji Smoleńskich. Przywróćmy normalność. 38 milionowy naród musi myśleć o przyszłości w kategoriach losu wielkich grup społecznych, a nie tragedii osób i rodzin. Przecież każdemu z nas każdego dnia ktoś umiera, wielu ludzi ginie w nie mniej tragicznych okolicznościach, pozostając bez wsparcia i opieki państwa...
Może jednak Smoleńsk/Katyń stanie się polskim Verdun, stanie się symbolem tego czym Verdun jest dla Niemców i Francuzów?
Chce przy tym powiedzieć wyraźnie: stała się rzecz straszna o tragicznych skutkach dla wielu rodzin. Nie może nam to jednak przesłać faktu że 38 milionowy naród musi myśleć i patrzeć w przyszłość, a nie sprowadzić się do roli zbiorowego żałobnika na dziesięciolecia!!!
Szerzej na ten temat kilka tekstów na: frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
2011-04-18 09:44 Tysiącznik na forum)
a jeszcze:
1. rocznica postawienia krzyża przed pałacem w Warszawie
2. rocznica wmurowania tablicy w krypcie
3. rocznica poprawienia błędu na tablicy w krypcie
4. rocznica usunięcia krzyża przed pałacem w Warszawie
5. rocznica przykręcenia tablicy na kamieniu w Smoleńsku
6. rocznica odkręcenia tablicy na kamieniu w Smoleńsku
7. rocznica odsłonięcia tablicy w Warszawie
8. rocznica odsłonięcia pomnika na Powązkach
...
Moja fantazja jest chyba zbyt uboga - jestem przekonany, że politycy wymyślą dużo więcej.
Zobacz więcej komentarzy (16)