Notowania

rosja
27.06.2013 17:45

Rosja wycofuje wojsko z Syrii? Są zmiany

Rosyjski personel wojskowy w bazie marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus został zastąpiony cywilnym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)
Putin jest sojusznikiem Baszara el-Asada

Rosyjski personel wojskowy w bazie marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus został zastąpiony cywilnym - poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie.

Ministerstwo potwierdziło, że pracownicy bazy nadal obsługują okręty rosyjskiej marynarki. _ - Pracują nadal w normalnym trybie, nie ma mowy o ich ewakuacji. Tartus pozostaje oficjalną bazą i miejscem napraw okrętów rosyjskich na Morzu Śródziemnym i nadal wypełnia swoją misję _ - podał resort w komunikacie.

Nie wyjaśnił, kiedy dokładnie personel wojskowy w bazie został zamieniony cywilnym, ani też ilu cywilów tam skierowano.

Agencja Associated Press wyraża przypuszczenie, że zamiana ta może być wyrazem starań Moskwy, by wystąpić jako obiektywny mediator w konflikcie syryjskim. Zarazem - przypomina ta agencja - w Syrii pracują rosyjscy doradcy wojskowi, którzy pomagają tamtejszej armii w obsłudze i utrzymaniu radzieckiego i rosyjskiego sprzętu wojskowego. Nie wiadomo, ilu dokładnie jest w Syrii takich doradców.

Ministerstwo Obrony wystosowało swój komunikat dzień po tym, gdy rosyjski dziennik _ Wiedomosti _ podał, iż Rosja wycofała cały swój personel wojskowy, który pracował w bazie w porcie Tartus. Gazeta podawała też, powołując się na źródła w resorcie obrony, że w Tartusie nie ma już rosyjskich wojskowych ani rosyjskiego personelu cywilnego.

Baza w leżącym 220 km na północny zachód od Damaszku Tartusie powstała na mocy umowy zawartej w 1971 r. Według oficjalnych rosyjskich mediów znajdują się w niej koszary, magazyny, doki pływające, łódź do przeprowadzania napraw. Jest jedyną bazą marynarki wojennej Rosji poza obszarem dawnego ZSRR.

Na początku czerwca prezydent Władimir Putin zapowiedział, że jego kraj będzie stale utrzymywać zespół okrętów na Morzu Śródziemnym dla ochrony swych interesów. Strefa śródziemnomorska jest _ strategicznie ważnym regionem, gdzie mamy interesy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego Rosji _ - wskazał prezydent. Śródziemnomorska eskadra rosyjska składa się obecnie z 16 okrętów.

Rosja jest sojusznikiem prezydenta Syrii Baszara el-Asada, przeciw któremu od ponad dwóch lat toczy się powstanie zbrojne.

Czytaj więcej w Money.pl
300 marines przy granicy Syrii z Jordanią W najbliższych tygodniach liczba amerykańskiego personelu wojskowego na pograniczu jordańsko-syryjskim może wzrosnąć - donosi brytyjski "The Times".
Rosja odsyła USA do prawa międzynarodowego - _ Nie trzeba być wielkim ekspertem, żeby zrozumieć _- podkreślił szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.
Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz