Notowania

traian basescu
27.08.2012 19:57

Rumunia: Parlament przywrócił prezydenta Traiana Basescu

Po głosowaniu przewodniczący izby deputowanych Valeriu Zgonea oznajmił: Jesteśmy państwem europejskim i musimy przestrzegać prawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Rumuński parlament na specjalnym posiedzeniu zatwierdził dziś prezydenta Traiana Basescu na stanowisku, w sześć dni po unieważnieniu przez Trybunał Konstytucyjny referendum, które odsunęło go od władzy. Jedynym wymogiem było zebranie kworum.

Dziś zebrało się ponad 50 procent parlamentarzystów. Zgodnie z procedurą jeden z dziewięciu sędziów, Stefan Minea, ogłosił _ koniec okresu przejściowego, w którym obowiązki głowy państwa sprawował przewodniczący Senatu Crin Antonescu, i przywrócenie Basescu jego konstytucyjnych prerogatyw _.

Deputowani centrolewicowej koalicji rządzącej - Unii Społeczno-Liberalnej (USL) - którzy początkowo chcieli zbojkotować posiedzenie, pojawili się jednak na sali.

Po głosowaniu przewodniczący izby deputowanych Valeriu Zgonea oznajmił: _ Jesteśmy państwem europejskim i musimy przestrzegać prawa _.

Basescu od lipca był zawieszony w obowiązkach przez USL. Procedura impeachmentu wywołała zastrzeżenia Unii Europejskiej i USA.

W referendum z 29 czerwca, forsowanym przez obóz premiera Victora Ponty, blisko 88 proc. głosujących opowiedziało się za odwołaniem prezydenta, ale frekwencja nie przekroczyła 50-procentowego progu wymaganego do uznania referendum za ważne.

W ubiegły wtorek Trybunał Konstytucyjny Rumunii unieważnił je. Główny zwolennik odwołania Basescu, socjaldemokratyczny premier Viktor Ponta nazwał orzeczenie sądu _ nielegalnym, niesprawiedliwym i umotywowanym politycznie _, jednak zapewnił, że mu się podporządkuje, i kilkakrotnie przypominał w ciągu tygodnia, że nie należy opóźniać powrotu Basescu na stanowisko.

Także tymczasowy prezydent Antonescu zapowiedział, że zastosuje się do decyzji sądu.

Z kolei były premier Rumunii Calin Popescu Tariceanu (USL) uznał decyzję Trybunału za _ nadużycie _ lekceważące wolę większości Rumunów.

Zanim Basescu wróci do pełnienia obowiązków, decyzja Trybunału musi zostać opublikowana w dzienniku urzędowym Rumunii.

Basescu, którego mandat wygasa w 2014 roku, w następstwie orzeczenia Trybunału będzie w dalszym ciągu skazany na kohabitację z centrolewicowym rządem.

Czytaj więcej w Money.pl
Jutro zdecydują o losie prezydenta Większość Rumunów w jutrzejszym referendum będzie chciało odwołać prezydenta.
Oni zmierzą się z ludźmi Łukaszenki 125 kandydatów opozycji zostało zarejestrowanych w wyborach do Izby Reprezentantów, niższej izby białoruskiego parlamentu, które odbędą się we wrześniu.
Te praktyki Rumunów, martwią Brukselę Niedemokratyczne praktyki w postkomunistycznych państwach Europy to nowy powód do zmartwień dla Unii.
Tagi: traian basescu, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz