Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd Libanu upadł, Izrael w gotowości bojowej

Rząd Libanu upadł, Izrael w gotowości bojowej

Fot. PAP/EPA
Wojska na północy Izraela zostały postawione w stan gotowości w związku z zamieszaniem politycznym w Libanie. Tamtejszy Hezbollah doprowadził wczoraj do upadku rządu, wycofując swoich ministrów.

Prezydent Libanu Michel Suleiman potwierdził upadek rządu, z którego Hezbollah i jego sojusznicy wycofali 11 z 30 ministrów i zwrócił się do Saada Haririego o pozostanie na czele rządu tymczasowego. Jeszcze dziś mają się rozpocząć konsultacje w sprawie utworzenia nowego rządu.

Hezbollah, który w 2006 roku stoczył miesięczną wojnę z Izraelem, wycofał swoich ministrów, nie godząc się z kontynuowaniem przez rząd współpracy z trybunałem ONZ, badającym zamach na byłego premiera Libanu Rafika Haririego w 2005 roku. Jak wskazuje Associated Press, Hezbollah oczekuje, że niektórzy jego członkowie zostaną przez ten trybunał postawieni w stan oskarżenia.

Agencja AP odnotowuje, że do upadku rządu doprowadzono w czasie, gdy obecny premier Hariri (syn Rafika Haririego) przebywał z wizytą w USA.

Siły izraelskie na północy Izraela postawiono w stan gotowości w obawie, że Hezbollah może próbować zaognić sytuację na granicy. Nie powołano jednak rezerwistów, ani nie skierowano na północ dodatkowych sił.

Rzecznik izraelskiego MSZ Jigal Palmor powiedział wieczorem, że Izrael z uwagą śledzi rozwój wydarzeń w Libanie, ale też podkreślił, że to, co się tam dzieje, jest ściśle wewnętrzną sprawą libańską.

Od czasu konfliktu z 2006 roku na granicy izraelsko-libańskiej jest dość spokojnie. W ciągu minionych czterech lat Hezbollah nie wystrzelił żadnego pocisku rakietowego w stronę Izraela. Strona izraelska jest jednak przekonana, że Hezbollah odnowił swój arsenał i jest obecnie lepiej uzbrojony niż w 2006 roku.

Czytaj w Money.pl
Ahmadineżad szykuje zamach na Izrael
Irański prezydent odwiedzi Liban przy granicy z Izraelem, by rzucić kamieniem w ten kraj.
Strzały na granicy izraelsko-libańskiej, zginęło pięć osób
Między żołnierzami izraelskimi a libańskimi doszło do wymiany ognia.
rząd, izrael, liban, upadek, gotowość bojowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie