Samozatrudnienie, czyli prosty sposób na biznes

Samozatrudnienie, czyli prosty sposób na biznes

Fot. istockphoto
Działalność gospodarcza to najprostsza forma, która umożliwia założenie firmy. Można zarejestrować ją w ciągu jednego dnia. Wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go w urzędzie miejskim lub wysłać przez internet. Co ważne, przedsiębiorca nie musi mieć kapitału początkowego, ale w razie problemów finansowych odpowiada całym swoim majątkiem - również prywatnym.

Przedsiębiorca występuje w obrocie gospodarczym jako osoba fizyczna. Z tego względu prowadząc działalność gospodarczą należy w nazwie podać imię i nazwisko. Warto również wskazać profil wykonywanej działalności, co umożliwi lepszą identyfikację.

Forma jednoosobowej działalności dopuszcza możliwość prowadzenia spółki cywilnej. Jednak każdy przedsiębiorca musi indywidualnie zarejestrować działalność.

Podstawa prawna dla tego rodzaju formy prowadzenia firmy to Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 nr 173 poz. 1807).

Zgodnie z definicją podatkową, jest to działalność zarobkowa:

  • wytwórcza, handlowa, usługowa,
  • polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  • polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych.

 

Dostępne formy opodatkowania:

  • zasady ogólne, przy zastosowaniu skali podatkowej - obecnie stawka wynosi 18, 32 procent,
  • opodatkowanie według jednolitej stawki - liniowo 19 procent,
  • ryczałt przychodów ewidencjonowanych, wysokość stawek ryczałtu uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności (obecne stawki wynoszą: 20, 17, 8.5, 5.5, 3 procent),
  • karta podatkowa.

 

Od 1 lipca 2011 roku funkcjonuje Centralna Ewidencja i Informacja o działalności Gospodarczej. CEIDG jest to rejestr wszystkich przedsiębiorców (aktywnych i nieaktywnych). Prowadzony w formie teleinformatycznym, do którego dostęp ma każdy. Organ odpowiedziały to Minister Gospodarki.

Czytaj więcej w Money.pl

Zatrudniamy współpracownika w firmie. Jakie możliwości i obowiązki?
Sprawdź, na jakich warunkach najlepiej nawiązać współpracę.
Ile musisz zarabiać, żeby założyć firmę
Pracodawca nalega, żeby przejść samozatrudnienie? Zobacz, kiedy ci się to opłaci.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
bezrobotny samozatrudniony
94.40.23.* 2015-02-27 19:20
Rzeczy o których nie mówi firma zatrudniająca na "samozatrudnienie":

1. Jak się rozchorujesz to tylko ty masz problem - bo Zus zapłaci ci po 30 dniach dosłownie KILKA złotych za dzień chorobowego a tzw zleceniodawca umyje ręce. Jak złamiesz np nogę to jesteś zdany tylko na siebie i rodzinę...

2. Jak zrezygnują z twoich usług a byłeś na preferencyjnej stawce ZUS to NIE masz prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

3.Jeżeli nie masz wpisanego u umowie urlopu to go nie masz wcale. ( lub bezpłatny)

4. Jeżeli minie ci dwa lata i skończy się preferencyjny ZUS - prawdopodobieństwo wypowiedzenia umowy sięga 80% w przypadku mniej skomplikowanych usług ( np. kierowcy - dostawcy)

To kilka takich smaczków z tej metody pochodzącej żywcem ze sposobu zatrudniania ludzi w XiX- wiecznych fabrykach. Cofamy się w rozwoju do tego czasu.
2012-11-25 16:24
jestem meszczyzna w wieku 45 lat i mieszkam kolo wieliczki mam plac i budynek w ktorym chcialbym otworzyc hurtownie ale braklo mi pieniedzy na rozpoczecie wiec pytam sie gdzie moge uzyskac informacje na ten temat w mojej okolicy interesuje mnie dofinansowanie 40 tysiecy mialem wczesniej firme ale zrezygnowalem poniwaz ojciec byl chory i musialem sie nim zajac pozdrawiam
kamilkm
79.185.126.* 2012-02-29 20:38
witam chciałem otworzyć pizzerie ale nie wiem jak sie za to wziąśc od czego zaczynać gdzie się wstawić i jakie kfalifikacje potrzebuje aby rusdzyc...jestem pewien że lokalizajcja i brak punktów takich jak pizeria bar, kawiarnia zapewnia dobry zysk.....proszę o pomoc.
Zobacz więcej komentarzy (49)