Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sarkozy: Turcja nie leży w Europie

Sarkozy: Turcja nie leży w Europie

Fot. EPA/PAP

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział w wywiadzie dla watykańskich mediów, że Turcja "nie leży w Europie, ale w Azji Mniejszej". "I taka - dodał - jest rzeczywistość geograficzna".

Podczas rozmowy z dziennikarzami Radia Watykańskiego, gazety "L'Osservatore Romano" i Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) w Rzymie Sarkozy wyraził przekonanie, że potrzebne są "bardzo ścisłe więzy między Turcją a Europą". Nie powiedział natomiast, jakie miałyby to być więzy, i nie odniósł się w tym kontekście do aspiracji Ankary do Unii Europejskiej."Turcja to wielka cywilizacja, wielkie państwo, wielki naród, ale nie jest w Europie" - podkreślił prezydent Sarkozy.

Zapewnił ponadto, że dołoży wszelkich sił, aby doprowadzić do uwolnienia Ingrid Betancourt, kolumbijskiej działaczki politycznej i aktywistki na rzecz praw człowieka. Od pięciu i pół roku jest ona przetrzymywana jako zakładniczka grupy rewolucyjnej FARC w Kolumbii.

Prezydent Sarkozy poinformował również, że podczas przedpołudniowej audiencji w Watykanie zaprosił Benedykta XVI do Paryża.

ZOBACZ TAKŻE: 

Sarkozy: Chuligani muszą być surowo ukarani

Sarkozy chce jechać do Iranu 

ocena, sarkozy, turcja, watykan
PAP
Czytaj także
Polecane galerie