Sejm czeka na nowych posłów [DŹWIĘK]

Sejm czeka na nowych posłów

Fot. PAP/Radek Pietruszka

aktualizacja 14:20

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że prawdopodobnie jutro oficjalnie wygaśnie mandat tych posłów, którzy zostali wybrani na europarlamentarzystów. Dotyczy to 17 posłów sejmowych. Prezydent wręczył dziś zaświadczenia nowym europosłom.

Bronisław Komorowski poinformował, że mandat poselski na polski Sejm wygasa automatycznie w momencie, gdy lista wybranych do europarlamentu  zostanie opublikowana przez PKW w Dzienniku Ustaw. Prawdopodobnie nastąpi to jutro.

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:


Następnie marszałek Sejmu zawiadomi kolejnych kandydatów z tych samych list okręgowych, co eurodeputowani, którzy będą mogli objąć mandat posła. Ci kandydaci, którzy chcą ustąpić pierwszeństwo innej osobie, muszą złożyć marszałkowi odpowiednie oświadczenie w ciągu 7 dni.

Bronisław Komorowski poinformował też, że nie można łączyć funkcji eurodeputowanego i komisarza europejskiego. Według niego, w takiej sytuacji należy zrezygnować z jednego ze stanowisk. Sprawa dotyczy unijnej komisarz do spraw regionów Danuty Hubner, która zaostała wybrana na europosła.

Prezydent wręcza zaświadczenia i gratuluje

>Lech Kaczyński pogratulował 50 eurodeputowanym wygrania wyborów do Parlamentu Europejskiego. Uroczystość wręczenia zaświadczeń odbywa się w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Lech Kaczyński podkreślił, że 50 eurodeputowanych czeka pięć lat trudnej kadencji w Parlamencie Europejskim.

POSŁUCHAJ LECHA KACZYŃSKIEGO:

 

 

Prezydent Lech Kaczyński zaapelował do nowych europosłów, by podczas pracy na forum Unii Europejskiej, pamiętali o Polsce.

Raport Money.pl
Europoseł PSL osiem razy droższy niż w PO
Mandat dla Jarosława Kalinowskiego kosztował Ludowców 3 mln złotych.

Czytaj w Money.pl

Kto za kogo?

Na korytarzach sejmowych nie zobaczymy już m.in. Jarosława Kalinowskiego, Pawła Zalewskiego, Zbigniewa Ziobry, Wojciecha Olejniczaka, Tadeusza Cymańskiego, Jacka Kurskiego, Joanny Senyszyn, Janusza Zemke i Jarosława Wałęsy.

Miejsce posłów, którzy zdobyli mandaty w PE, zajmą kandydaci z tej samej listy, którzy uzyskali następny w kolejności wynik w wyborach parlamentarnych w 2007 roku.

Następcą w ławie poselskiej Olejniczaka prawdopodobnie będzie łódzki samorządowiec Sylwester Pawłowski, który był już posłem SLD w poprzedniej kadencji. Wcześniej przez wiele lat był radnym Rady Miejskiej w Łodzi oraz jej przewodniczącym.

Zmiany nastąpią także na stanowisku przewodniczącego klubu SLD, które do eurowyborów pełnił Olejniczak. Już od dłuższego czasu mówi się, że funkcję tę obejmie obecny przewodniczący partii Grzegorz Napieralski.

Wicemarszałka Sejmu Jarosława Kalinowskiego (PSL) będzie mógł zastąpić Krzysztof Borkowski - absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach, radny sejmiku województwa mazowieckiego. Decyzja o tym, kto z ludowców będzie nowym wicemarszałkiem, zostanie podjęta na przyszłotygodniowym posiedzeniu klubu PSL.

Jeszcze jutro na ten temat z szefem PSL Waldemarem Pawlakiem będzie rozmawiał Kalinowski.

Miejsce po Ziobrze zajmie w Sejmie i klubie PiS Zbysław Owczarski, dotychczasowy radny PiS w sejmiku województwa małopolskiego - poinformował PAP wiceszef PiS w Małopolsce, poseł Andrzej Adamczyk.

Dzięki rozstrzygnięciom w wyborach do PE klub PiS powiększy się o jedną osobę. Stanie się tak, ponieważ w 2007 r. Paweł Zalewski zdobył poselski mandat z list PiS, później odszedł z tej partii i klubu, a niedawno związał się politycznie z PO.

Mandat poselski za Zalewskiego otrzyma więc następna osoba z najlepszym wynikiem z listy PiS w 2007 r. Może to być Wojciech Szczęsny Zarzycki - obecnie polityk Stronnictwa Piast i radny sejmiku województwa łódzkiego, który w przedterminowych wyborach parlamentarnych startował z listy PiS.

Nowym posłem na miejsce Joanny Senyszyn z SLD może zostać 65- letni Władysław Szkop ze Słupska, z wykształcenia lekarz. Był trzykrotnie posłem z listy SLD w 1993, 1997 i 2001 r. W kwietniu 2004 r. przeszedł do założonej przez Marka Borowskiego Socjaldemokracji Polskiej i jej klubu parlamentarnego.

Czytaj w Money.pl
Europodium: Buzek, Ziobro i Huebner
Zobacz, kto wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego!

Czytaj w Money.pl

Mandat poselski po Jacku Kurskim może objąć 61-letnia lekarz pediatra i anestezjolog Daniela Chrapkiewicz, pracująca obecnie w przychodni w Starogardzie Gd. Była już posłanką, zastępując w grudniu 2005 r. Hannę Foltyn-Kubicką, która wówczas objęła mandat do PE w miejsce Anny Fotygi.

Alina Kopiczyńska - obecna burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego - mogłaby zająć miejsce w ławie poselskiej po Krzysztofie Lisku (PO). W rozmowie z PAP powiedziała jednak, że nie przyjmie mandatu posła, bo chce do końca kadencji pracować w samorządzie.

Dlatego szansę na mandat - jako następny z największą liczbą głosów na liście - ma radny powiatu Lidzbarka Warmińskiego i członek zarządu powiatu lidzbarskiego Piotr Cieśliński. Zapytany, czy przyjmie mandat posła, odpowiedział, że startował w wyborach po to, by zostać posłem. Zastrzegł jednak, że chce poczekać na oficjalne wyniki.

Burmistrz Jordanowa Kazimierz Hajda to potencjalny następca posła PiS Pawła Kowala. W 2007 roku z listy PiS ubiegał się o mandat poselski, jednak do Sejmu nie wszedł.

Miejsce w Sejmie po Januszu Zemke (SLD) mógłby objąć b. dziennikarz telewizyjny i poseł Sojuszu w V kadencji Sławomir Jeneralski, który w wyborach 2007 r. uzyskał trzeci wynik na liście LiD. Decyzję o objęciu mandatu poselskiego podejmie w środę.

Jolantę Hibner (PO) prawdopodobnie zastąpi radny dzielnicy Wawer oraz wiceprzewodniczący koła PO w Wawrze Leszek Jastrzębski.

Na miejsce po Jarosławie Wałęsie (PO), który do PE startował z ostatniego miejsca na liście gdańskiej, może liczyć 29-letnia Agnieszka Pomaska - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska i sekretarz Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej.

Radna ze Świnoujścia Irena Kurszewska prawdopodobnie zajmie w ławie poselskiej miejsce posła PO Sławomira Nitrasa. Wprawdzie kolejny na liście po Nitrasie jest Cezary Atamańczuk, jednak według jego wcześniejszych deklaracji nie rozważa on przyjęcia mandatu poselskiego.

Jak powiedział PAP szef zachodniopomorskiej PO Sebastian Karpiniuk, Irena Kurszewska jest gotowa przyjąć mandat poselski. Sama zainteresowana w rozmowie z PAP powtórzyła tę deklarację.

Na mandat poselski po Tadeuszu Cymańskim (PiS) może liczyć b. prezes Stoczni Gdańsk, 39-letni Andrzej Jaworski; z wykształcenia etnolog i politolog. Obecnie jest radnym PiS w sejmiku pomorskim i pełni społecznie funkcję prezesa Fundacji Stoczni Gdańskiej, która pomaga obecnym i byłym pracownikom tego zakładu.

Radny miejski z Przemyśla Marek Rząsa to potencjalny następca Elżbiety Łukacijewskiej (PO). W ostatnich wyborach do Sejmu w 2007 r. w okręgu krośnieńsko-przemyskim Rząsa uzyskał na liście PO czwarty wynik wyborczy.

Miejsce po Danucie Jazłowieckiej (PO) - jako kolejna z listy - mogłaby zająć Janina Okrągły - lekarz kardiolog z Prudnika, kierownik tamtejszej przychodni lekarskiej, b. radna powiatu prudnickiego.

Andrzeja Grzyba (PSL) prawdopodobnie zastąpi 45-letni Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej i przewodniczący Rady Powiatu w Ostrowie Wielkopolskim.

Łódzki przedsiębiorca działający w branży recyklingu, a także zajmujący się pozyskiwaniem środków z UE Jarosław Stolarczyk - to potencjalny następca posłanki PO Joanny Skrzydlewskiej. Do PO wstąpił w 2006 r.

kaczyński, wałęsa, komorowski, kalinowski, ziobro, olejniczak, pawlak, cymański, lech kaczyński, bronisław komorowski, napieralski, senyszyn, pawłowski, zbigniew ziobro, nowak, karpiniuk, grzegorz napieralski, waldemar pawlak, zemke, nitras, tadeusz cymański, wojciech olejniczak, janusz zemke, zalewski, paweł zalewski, sławomir nowak, jarosław kalinowski, hibner, grzyb, jarosław wałęsa, sebastian karpiniuk, joanna senyszyn, andrzej adamczyk, adamczyk, andrzej grzyb, sławomir nitras, elżbieta łukacijewska, łukacijewska, hanna foltyn-kubicka, foltyn-kubicka, izabela kloc, kloc, jolanta hibner, danuta jazłowiecka, jazłowiecka, joanna skrzydlewska, skrzydlewska, daniela chrapkiewicz, chrapkiewicz, sylwester pawłowski, sławomir jeneralski, jeneralski
Czytaj także
Polecane galerie