Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Senat: Ustawa żłobkowa wejdzie szybciej

Senat: Ustawa żłobkowa wejdzie szybciej

Fot. Alenkasm/Dreamstime
Senacka komisja rodziny i polityki społecznej zaproponowała dziś kilka poprawek do ustawy żłobkowej. Senatorowie chcą m.in., aby przepisy ustawy weszły w życie już miesiąc po jej ogłoszeniu.

Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, uchwalona przez Sejm 5 stycznia, ma ułatwić zakładanie żłobków, określa też standardy, jakie spełniać muszą te placówki. Ustawa wprowadza takie formy opieki jak klubik dziecięcy - dla dzieci od roku do 3 lat, w których opieka będzie sprawowana do pięciu godzin dziennie. Inną formą opieki będzie opiekun dzienny - może nim zostać np. rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci.

Zapisano także, że żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki. Zmienić ma się także kadra - oprócz personelu medycznego zatrudnieni w nich zostaną m.in. pedagodzy. Żłobki przeznaczone będą dla dzieci od 20. tygodnia do 3 lub 4 lat.

Organizacja opieki nad małymi dziećmi, tak jak dotychczas, będzie zadaniem samorządów.

Nowe przepisy zachęcają także do legalnego zatrudniania niań - za które składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne odprowadzać będzie budżet państwa - oraz do tworzenia żłobków przy zakładach pracy - koszty ich zakładania i utrzymywania będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Komisja senacka zaproponowała, aby przepisy ustawy weszły w życie już po miesiącu od jej ogłoszenia w Dzienniku ustaw, a nie po trzech miesiącach. Jak podkreśla Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, konieczność skrócenia vacatio legis wynika z ogromnego oczekiwania społecznego na tę ustawę.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
senat, ustawa, dzieci, żłobek
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bixx
77.89.116.* 2011-02-17 17:59
Dlaczego niania ma być dofinansowana z budżetu państwa, a jej opieka nad dzieckiem traktowana jest jako praca, podczas gdy matka opiekuje się dzieckiem i prowadzi dom. Czy trud matki to nie praca? Dlaczego matka nie może z tytułu opieki nad dzieckiem i prowadzenia domu dostawać pensji, chociażby najniższej krajowej?
Stanisław Andrzej
83.27.100.* 2011-02-06 13:24
Nasi decydenci doszli do wniosku, że najlepszym afrodyzjakiem będzie żłobek. Gdy młodym Polakom zapewni się dostęp do żłobka, będą się rozmnażać jak króliki, albo lepiej, jak Albańczycy. Jeszcze niedawno uważano, że rolę afrodyzjaku spełni becikowe, wydłużony urlop macierzyński, albo ubezpieczenie pomocy domowej. Najlepszy pomysł na ten temat usłyszałem wczoraj w radiu. Jest tak genialny, że zasługuje na szczególną uwagę...
Więcej na: http://ulotnerefleksje.blogspot.com/
Paweł Sosnowski
89.72.52.* 2011-01-27 19:04
Panowie senatorowie nie wiedzą chyba co to jest centralizacja jeśli chcą tworzenia zespołów tak jak jest to w Warszawie i Łodzi dodatkowi biurokraci do pobierania państwowych pieniędzy a nie polepszania warunków pobytu dzieci, gdzie decydują dyrektorzy zespołów zza biurka nie mający wiedzy co tak naprawdę potrzebne jest placówkom. / a koszty są większe a nie mniejsze/
Zobacz więcej komentarzy (6)