Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sondaż TNS OBOP: PO zyskuje, PiS traci

Sondaż TNS OBOP: PO zyskuje, PiS traci

Fot. VladimirCetinski/iStockphotot
Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku marca, wygrałaby je PO z 47-procentowym poparciem, wynika z sondażu TNS OBOP. Na drugim miejscu znalazłoby się PiS z 24 procentami głosów. Próg wyborczy przekroczyłyby też: SLD (15 procent) oraz PSL (5 procent).

To wyniki w grupie osób, które zadeklarowały, że zdecydowanie lub raczej wezmą udział w wyborach. Poparcie dla PO w stosunku do sondaży z lutego wzrosło o 6 punktów procentowych; poparcie dla PiS spadło o 2 punkty procentowe. W porównaniu z ubiegłym miesiącem notowania SLD wzrosły o 2 punkty, a PSL zanotowało spadek poparcia o 2 punkty procentowe.

Spośród pozostałych partii i ugrupowań najlepsze notowania mają: PJN z 3 procentowym poparciem (spadek o 3 punkty procentowe) oraz Ruch Poparcia Janusza Palikota - 2 procent (bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem). Pozostałe ujęte w sondażu partie polityczne uzyskały albo po 1 procent poparcia, albo było ono zerowe.

Po 1 procent poparcia otrzymały: Wolność i Praworządność (ugrupowanie Janusza Korwin-Mikkego), Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, Liga Polskich Rodzin oraz Partia Demokratyczna-demokraci.pl. Jeszcze mniej osób zgłaszało gotowość głosowania na: Unię Polityki Realnej, Prawicę Rzeczypospolitej, Samoobronę, Polską Partię Pracy i Socjaldemokrację Polską.

Udział w wyborach parlamentarnych zadeklarowało łącznie 63 procent ankietowanych (35 procent - zdecydowanie wzięłoby w nich udział, a 28 procent - raczej). Do urn nie wybiera się łącznie 32 procent (11 procent raczej nie, a 21 procent zdecydowanie nie). 5 procent badanych nie wyraziło zdania w tej kwestii. Wśród respondentów, którzy zadeklarowali udział w wyborach, niezdecydowanych, jak głosować, było 17 procent (wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu z sondażem z lutego tego roku).

Platforma zyskuje czy traci? Sondaże nie są zgodne
TNS OBOP podaje, że przedstawione wyniki poparcia dla partii zostały zaprezentowane przy założeniu, że na wybory poszliby wszyscy potwierdzający zamiar głosowania, o ile mieli już sprecyzowane preferencje wyborcze. Taki sposób prezentacji wyników przybliża uzyskane wyniki do tego, w jaki sposób wyniki prezentowane są później przez PKW (tzn. jaki odsetek głosów uzyskały poszczególne komitety wśród tych, którzy oddali głosy ważne).

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
wybory, PO, pis, sondaż, tns obop, poparcie dla partii
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
antynazi
83.31.116.* 2011-03-21 09:15
Polsce intensywnie Szkodzący (PiS) to antypolska formacja z hitlerowskimi pochodniami i patykami w łapach. Nie uznają Państwa Polskiego i Narodu, który to Państwo wybrał. "Spieprzajcie dziady" to bardzo delikatne wezwanie w stosunku do tej hitlerowskiej hołoty!
Andrzej 305
89.74.10.* 2011-03-14 18:07
Ty kaczorek na wibrator, weź się rozpędź i pier...j łbem w ścianę , to może zmądrzejesz, co nie co, bo ci kaczoland na oczy i mózg padł.
2011-03-10 22:28 Tysiącznik na forum
jasne Po musi mieć teraz 47% poparcia a nie jak jest faktycznie 10%
Co by to było gdyby pisali prawdę !0% poa\parcia a po wyborach nagle 50%
Trzeba ludzi przygotować że tak jest że Polacy kochają PO
bo w innym przypadku praca nocnej zmiany została by zdemaskowana i doszło by do rozruchów w Polsce.
Przecież nie można niszczyć z takim trudem wypracowanych układów klik a Pis tylko by wszystko zniszczył zatem trzeba tępić PiS a hasłem przewodnim niech będzie motem Niesiołowskiego " Wyrżnąć Watahę "
Zobacz więcej komentarzy (80)