Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sondaż: Wzrost poparcia dla prawicy. Lewica mocno w dół

Sondaż: Wzrost poparcia dla prawicy. Lewica mocno w dół

Fot. VladimirCetinski/iStockphotot
PO odnotowała w grudniowym sondażu CBOS 43-procentowe poparcie. Drugie w rankingu PiS popiera 21 procent respondentów. 7 procent badanych chce głosować na PSL, 6 procent na Ruch Palikota, a 5 procent na SLD.

W porównaniu z listopadem notowania PO wzrosły o 1 punktu procentowego, a PiS nie zmieniły się. CBOS odnotowuje, że deklarowane przez respondentów poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest niższe niż faktyczny wynik wyborczy tej partii (czyli 29,89 procent).

- Wydaje się, że Platforma Obywatelska nadal dostaje od wyborców tzw. premię za zwycięstwo. Powstał nowy rząd, a premier wystąpił z szeroko dyskutowanym programem oszczędnościowym. Dla popularności rządzącej partii nie bez znaczenia jest zapewne to, że w trudnej sytuacji gospodarczej i politycznej w Europie rząd Donalda Tuska nie pozostaje bierny, ale występuje z różnymi inicjatywami i jest widoczny na forum międzynarodowym - podkreśla CBOS.

CBOS zwraca uwagę, że w notowaniach straciły zarówno SLD (spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z listopadem), jak i Ruch Palikota (spadek o 3 pkt proc.). Poparcie dla PSL nie zmieniło się w porównaniu z poprzednim badaniem.

Badana w tym miesiącu po raz pierwszy Solidarna Polska, która w styczniu zamierza się zarejestrować jako partia polityczna, zebrała poparcie 2 proc. wyborców. Po 1 proc. głosów otrzymały PJN oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego. Poparcie dla partii CBOS badał na podstawie odpowiedzi osób osób deklarujących wzięcie udziału lub biorących udział w wyborach.

Gdyby wybory odbywały się na początku grudnia, wzięłoby w nich udział 61 proc. respondentów, 21 nie poszłoby do urn. 15 proc. nie rozstrzygnęło, czy wzięliby udział w wyborach. Sondaż przeprowadzono w dniach 1-8 grudnia 2011 roku na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej o poparciu dla polityków w Money.pl
Ufa mu trzy czwarte Polaków. Miażdży w sondażu
Antyliderem rankingu zaufania jest Jarosław Kaczyński. To on wzbudza u Polaków największą nieufność.
Miesiąc po wyborach, a już mamy ich dość
Według sondażu CBOS, 60 procent respondentów na pewno wzięłoby udział w wyborach.
Oni są zadowoleni z rządu. Zobacz, kto nie
44 proc. Polaków jest zadowolonych z tego, że na czele rządu stoi premier Donald Tusk, odmiennego zdania jest 41 proc. ankietowanych. Dobrze wyniki działalności rządu ocenia 45 proc.

sondaż, cbos, poparcie dla partii
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dsggds
188.146.109.* 2011-12-09 20:32
echhh lemingi
._._
83.31.33.* 2011-12-09 20:00
.
wysmiewany
83.142.123.* 2011-12-09 18:49
To chyba po tym wydłużeniu wieku emerytalnego. Jak zrobią do 90, to będą mieli 90 procent poparcia.
Zobacz więcej komentarzy (7)