Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sprawa Beaty Sawickiej. Wkrótce apelacja

Sprawa Beaty Sawickiej. Wkrótce apelacja

Fot. AGENCJA SE/EAST NEWS

Wkrótce Sąd Apelacyjny w Warszawie zajmie się apelacjami prokuratury i obrony w sprawie byłej posłanki PO Beaty Sawickiej, skazanej przez sąd I instancji za korupcję na trzy lata więzienia.

- Akta sprawy już wpłynęły; na razie nie ma jeszcze terminu rozpatrzenia apelacji - powiedziała rzeczniczka SA sędzia Barbara Trębska.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Sawicką, ówczesną posłankę PO, w październiku 2007 r., gdy przyjmowała od udającego biznesmena agenta CBA 50 tys. zł. Zatrzymano też burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego, któremu zarzucono, że za łapówkę obiecał dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Helu. Szczegóły nagłośnił ówczesny szef CBA Mariusz Kamiński tuż przed wyborami. Wywołało to wątpliwości PO i części mediów co do domniemanego politycznego tła operacji CBA wobec Sawickiej (usuniętej wtedy z PO).

Ona sama prosiła w emocjonalnym wystąpieniu szefa CBA, by jej nie linczował publicznie. Twierdziła, że padła ofiarą prowokacji agenta Tomka. Zeznawała, że Tomek prowokował ją do zachowań, które dziś kwalifikowane są jako korupcyjne. Opowiadała, jak agent zbliżył się do niej emocjonalnie, słuchał o małżeńskim kryzysie, całował w tańcu, słał bukiety róż owinięte perłami.

Uznała, że oficerowie CBA przekroczyli uprawnienia, podejmując wobec niej inwigilację i że namawiali ją do przestępstwa. Kamiński temu zaprzeczał, a prokuratura umorzyła śledztwo z doniesienia obrony Sawickiej wobec CBA.

W maju 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Sawicką na trzy lata więzienia, pozbawienie praw publicznych na cztery lata i 40 tys. zł grzywny, a Wądołowskiego - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat i 20 tys. zł grzywny.

Prokurator żądał dla Sawickiej pięciu lat więzienia, a dla Wądołowskiego - 3,5 roku. Obrona wnosiła o uniewinnienie obojga podsądnych. Zdaniem adwokatów operacja CBA była nielegalna i sąd powinien to stwierdzić w wyroku. Jak mówili, CBA nie miało przesłanek - wiarygodnej informacji o przestępstwie Sawickiej - nie powinno było więc wszczynać operacji przeciw niej. A inwigilację - przekonywali - wszczęto, rozbudzono uczucia kobiety i wykorzystano do postawienia przed sądem.

Obrońcy byłej posłanki podtrzymują, że udający biznesmena agent CBA, Tomek (znany pod operacyjnymi danymi Tomasz Piotrowski - Tomasz Kaczmarek jest dziś posłem PiS) uwodził Sawicką. Obrona wskazywała też na nieczytelność podsłuchów w istotnych momentach nagranych przez CBA rozmów agentów z Sawicką.

Trzyosobowy skład sędziowski wziął pod uwagę stopień winy oskarżonych i stopień szkodliwości ich czynów. Sąd nie dał wiary wersji Sawickiej, że pieniądze, jakie otrzymała od agentów CBA udających biznesmenów, były pożyczką; uznał, że oskarżeni działali z chęci zysku. Ocenił też, że działania CBA wobec późniejszych oskarżonych nie miały podtekstu politycznego. Niestety - mówił sędzia - sprawa uzyskała taki podtekst już po ich zatrzymaniu, co utrudniło jej wyjaśnienie.

Sąd przygotował pisemne uzasadnienie wyroku pod koniec 2012 r. W grudniu Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu ogłosiła, że wniesie swą apelację - jej szczegóły nie są znane.

W apelacji obrona wnosi o uniewinnienie bądź o ponowny proces. - W obszernej, 76-stronicowej apelacji kwestionujemy m.in. legalność całej operacji CBA wobec naszej klientki - powiedział jeden z obrońców Sawickiej mec. Jacek Dubois. Dodał, że w apelacji podnoszone są także i inne argumenty, już wcześniej sygnalizowane. - Wyrok SA będzie miał historyczne znaczenie - podkreślił adwokat.

Czytaj więcej w Money.pl
Beata Sawicka winna i skazana, ale "tę aferę stworzyło CBA"
Natomiast zdaniem posła PiS Beacie Sawickiej nikt nie zrobił żadnego świństwa, wyrok jest dobry, a Tusk powinien przeprosić.

 

wyrok, apelacja, sawicka, agent tomek
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
oporniak
83.21.66.* 2013-02-12 16:25
Że też do tej pory peło nie przywróciło jej członkostwa w partii .... tam ma tylu kolegów.
Lex 007
79.188.39.* 2013-02-12 15:27
...spędził w kiciu ponad rok czasu. Pani Sawicka wzięła 100.000 PLN łapówki, co widziała cała Polska. A państwo bedzie musiało zapłacić jej odszkodowanie za bezprawne działania CBA. Gdzie rozumu, gdzie logika ?
2013-02-12 15:24 Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Inicjator korupcji zas zostal poslem. W Europie siedzialby juz w mamrze.
Zobacz więcej komentarzy (8)