Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sprawdziliśmy. Korwin-Mikke ma majątek warty około 10 milionów

Sprawdziliśmy. Korwin-Mikke ma majątek warty około 10 milionów

Fot. daymos/wikimedia.org

Dom o wartości 800 tysięcy złotych, mieszkanie wycenione na 350 tysięcy złotych i 7 działek o wartości wynoszącej w sumie niemal 8,5 mln złotych - to nieruchomości, należące do lidera Kongresu Nowej Prawicy.

Poza kilkoma działkami, których jest jedynym właścicielem, Janusz Korwin-Mikke posiada również, razem z dwiema osobami, teren o wartości 60 tysięcy złotych.

Polityk utrzymuje się również z publikacji materiałów prasowych, za które w zeszłym roku uzyskał dochód w wysokości ponad 32 tysięcy złotych.

Prowadzi także działalność gospodarczą - Oficynę Konserwatystów & Liberałów - Janusz Korwin-Mikke, która przyniosła mu zaledwie 700 złotych dochodu.

W oświadczeniu majątkowym zapisał również, że posiada dwa samochody - Hyundai Tucson oraz Fiat Grande Punto o wartości ponad 10 tysięcy złotych każdy.

Nie ma jeszcze wszystkich oświadczeń

Jak dotąd na sejmowych stronach nie pojawiły się oświadczenia Michała Boniego, Jerzego Buzka, Danuty Jazłowieckiej, Jarosława Wałęsy (wszyscy z Platformy Obywatelskiej), Czesława Siekierskiego (z Polskiego Stronnictwa Ludowego) i Adama Gierka (z Sojuszu Lewicy Demokratycznej).

Jak wypadają inni?

Na stronie Sejmu znajduje się także oświadczenie Anny Fotygi, byłej szefowej polskiej dyplomacji w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Była minister nie posiada żadnych oszczędności, współdzieli natomiast z mężem nieruchomość o powierzchni 152 metrów kwadratowych, która jest wyceniana na 800 tysięcy złotych.

Zdecydowanie lepiej niż posłance Annie Fotydze powodzi się Bogdanowi Wencie, europosłowi Platformy Obywatelskiej. Zgromadził on na kontach 2 miliony złotych, 392 700 euro oraz ponad 3 tysiące dolarów. Posiada również dom o powierzchni 346 metrów kwadratowych, który wyceniony jest na 2 miliony 400 tysięcy złotych.

Były trener reprezentacji szczypiornistów posiada również mieszkanie o wartości 350 tysięcy złotych. Mieszkanie jest w połowie własnością żony - Iwony Wenty. Do tego europoseł ma dwie działki budowlane o powierzchni: 750 metrów kwadratowych i 693 metrów kwadratowych. Ich łączna wartość to 450 tysięcy złotych.

Za kłamstwo w oświadczeniu grozi więzienie

Obowiązkowe oświadczenia majątkowe zawierają między innymi: informacje o łącznych zasobach pieniężnych, wszystkich nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych. Posłowie raportują dane o prowadzonej działalności gospodarczej i stanowiskach zajmowanych w spółkach handlowych oraz osiąganych dochodach.

Zobowiązani są również zamieścić spis mienia ruchomego (takiego jak na przykład: biżuteria, sprzęt elektroniczny, motocykle) o wartości przekraczającej 10 tysięcy złotych i kredytach oraz pożyczkach na kwotę wyższą niż 10 tysięcy złotych.

- Informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym są jawne. Posłowie i senatorowie nie udostępniają informacji o adresie zamieszkania i o miejscu położenia posiadanych przez nich nieruchomości - wynika z regulaminu Sejmu. Dodatkowo wszystkie pozostałe jawne informacje są publikowane w formie elektronicznej na stronach internetowych sejm.gov.pl

Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Czytaj więcej w Money.pl
Korwin-Mikke nie ma wstępu do MSZ, dopóki...
Sprawa została już oddana przez resort do prokuratury.
Boni i Korwin-Mikke. Ciąg dalszy afery
Jeśli prokurator uzna, że dla wzmocnienia działania jest potrzebny mój wniosek, to oczywiście go złożę - deklaruje zaatakowany polityk.
Korwin-Mikke spoliczkował Boniego. Sprawa dla prokuratury
To było symboliczne uderzenie, żeby odebrać mu honor - tłumaczy lider KNP.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
sęk
94.40.91.* 2015-03-27 08:59
N i co z tego,ze ma.To stary teteryk,jak tysiące jemu podobnych.Moja mama powiada,a ma 94 lata,ze za 100 lat nie będzie prawie nikogo z obecnie żyjących.Pomyślcie ile miliardów ludzi umrze.Wszyscy dzisiaj żyjący i miliony tych,którzy się niebawem urodzą.I czym się przejmujecie.Mnie i was tez już dawno nie będzie.Może nasz świat czyli ziemia istnieć nie będzie.Niech nażrą się tymi swoimi pieniędzmi.Niech ciułają,niech nędznicy oszukują ludzi i grabią,niech żrą kawior i pieprzą młode piękne laski.Ale wszystko ma swój koniec-jednaki dla wszystkich.Niech Korwin-M.pieprzy głupoty i filozofuje dalej,ale to jeszcze kilka lat i już nikt go słuchał nie będzie,bo przyjdą nowi korwinowie i będą mówili ciekawiej,może mądrzej,a może będą gadać bzdury,które będą chwytliwe dla współczesnych.Pieniądze są ważne dla nas i potrzebne,ale nie są w życiu człowieka najważniejsze.Zastanawia mnie tylko jedno, w jaki sposób ci milionerzy w ciągu tych ostatnich 25 lat doszli do takich fortun?Tylko niech mi nikt nie mówi i nie przekonuje,że to wynik pracy własnych rak.
kerad1084.
89.72.162.* 2015-03-26 22:44
to wszystko z pracy rąk
ela xx
83.20.238.* 2015-03-26 21:48
Witam, majątek JKM wynosi 10,0 mil zł. Składa oświadczenia do Urzędu Skarbowego, który Go rozlicza, to bardzo mądry człowiek i do majątku doszedł bez przekrętów. Mnie interesuje jaki jest majątek p.Komorowskiego, po 5 latach prezydentury oraz p. Donalda Tuska po złożeniu urzędu Premiera. ? Czy to takie trudne. Wybiórczo wyszukujemy Osób, którym chcemy dołożyć, a o innych milczymy, bo tak jest wygodnie, Tabu, nie spinaj się. Pozdrawiam, Ela
Zobacz więcej komentarzy (35)