Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Strzelanina w szkole w USA. 20 dzieci wśród ofiar [WIDEO]

Strzelanina w szkole w USA. 20 dzieci wśród ofiar

Fot. PAP/EPA

W strzelaninie w szkole w Stanach Zjednoczonych zginęło 26 osób,w tym 20 dzieci. Napastnik wtargnął do jednej z sal, gdzie lekcję prowadziła jego matka. Zabił ją oraz dzieci, które były w klasie. potem prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Aktualizacja 21:53

Lokalne władze podają, że jest wielu rannych. O wydarzeniu wie już prezydent Barack Obama, który otrzymuje na bieżąco informacje na ten temat.

Według telewizji CNN wśród ofiar jest dyrektor oraz szkolny psycholog. Telewizja WABC informuje, że 24-letni napastnik w kamizelce kuloodpornej miał cztery sztuki broni. Z kolei Reuters pisze, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela organów ochrony porządku publicznego, że napastnik miał 20 lat, był powiązany ze szkołą w Newtown, a strzelał z karabinu.

Do strzelaniny doszło w szkole podstawowej Sandy Hook w Newton w stanie Connecticut. - Usłyszałam około siedmiu głośnych strzałów. Nauczycielka kazała nam biec do rogu klasy. Tam się wszyscy schowaliśmy. Wtedy słyszałam kolejne strzały - mówiła jedna z uczennic w lokalnej telewizji.

Do szkoły chodzi około 600 dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, zastrzelili napastnika, który miał ze sobą dwa pistolety. Trzy osoby z ranami postrzałowymi przewieziono do szpitala. Amerykańskie media informują, że drugi uczestnik strzelaniny uciekł.

ZOBACZ RELACJE ABC NEWS (j. ang.):

 

Profesor Janusz Czapiński uważa, że kolejna już strzelanina w amerykańskiej szkole to efekt zbyt łatwego dostępu do broni. Psycholog w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznaczył, że nakłada się na to duże rozwarstwienie społeczeństwa.

Strzelaninom w amerykańskich szkołach nie da się zapobiec - uważa profesor Bogdan Szklarski, amerykanista. Jego zdaniem ludzie są obeznani z bronią, jest ona łatwo dostępna, a frustraci trafiają się wszędzie - uważa profesor. W ocenie amerykanisty, przypadki wielokrotnych morderstw w szkołach i innych miejscach publicznych w USA nie mają podłoża politycznego. Przyczyną tego rodzaju tragedii jest w dużym stopniu - jego zdaniem - gun culture. Na polski można to przetłumaczyć jako kult broni.

Czytaj więcej w Money.pl
Atak szaleńca w Kaliforni. Strzelał i żyje
Lokalne media podają różne liczby rannych - od czterech do ośmiu. Według USA Today są dwie ofiary śmiertelne. Nic nie wiadomo o motywach napastnika.
Krwawa jatka u fryzjera. Jest reakcja Obamy
Mężczyzna otworzył ogień w salonie położonym naprzeciwko centrum handlowego Brookfield Square Mall.
Krwawa strzelanina. Trwa obława na sprawcę
Co najmniej 7 osób zostało rannych w wyniku ataku szaleńca w salonie piękności.
ofiary, szkoła, dzieci, connecticut
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Punch
31.11.240.* 2012-12-17 23:29
Chory kraj, mordowali napalmem dzieci wietnamskie,
zabijali małych Irakijczyków, teraz mordują pastuchów i ich rodziny w Afganistanie. Ale tego ciągle im mało, mordują swoich maluczkich. Zbydlęcieli całkowicie, choć określenie to jest obraźliwe dla czworonogów.
Rodzina 499
83.30.140.* 2012-12-15 11:54
Powszechned posiadanie broni przez obywateli kraju to żaden postęp cywilizacyjny.Szwajcaria mały zamknięty kulturowo kraj nie jest przykładem ze posiadanie broni powszechnie nie musi być grożne.Rządy krajów muszą byc uczulone na bezpieczeństwo obywateli i sprawy bezpieczeństwa muszą stanowić priorytet .Dotyczy to bezpieczeństwa w pojęcu ogólnym.Jestem zwolennikiem wprowadzania zakazów w życiu publicznym które odpowiednio tłumaczone społeczeństwu z czasem staną się normą życia publicnego.Panie Ministrze Gowin wychodzą na wolność ludzie niebezpieczni po długotrwałych wyrokach.Proszę poinformować społeczeństwo jakie zostaną podjęte środki bezpieczeństwa.
pisia zdzisia
37.47.5.* 2012-12-14 21:25
rykoszetem wraca do Imperium Zła czyli USA. W tym kraju żyje kilka mln psycholi - weteranow wojen ktore USA prowadzi bez liku. W tym kraju broni nie posiada tylko bezrobotny i bezdomny biedak cala reszta jest uzbrojona po zęby.Toteż co dwa tygodnie dowiadujemy się o obywatelu USA ktory strzela do swoich rodaków.Kraj dzikich bestii.
Zobacz więcej komentarzy (10)