Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Światowi przywódcy przyjadą na pogrzeb prezydenta

Światowi przywódcy przyjadą na pogrzeb prezydenta

Fot. ec.europa.eu

Aktualizacja: godz. 16.20

- Na uroczystości pogrzebowe Lecha Kaczyńskiego chce przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski. Swoją obecność zapowiedzieli już: przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Sikorski powiedział, że w minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow poinformował go, że Miedwiedew będzie chciał przyjechać na uroczystości pogrzebowe.

- Spodziewam się, że cały świat przyjedzie do Warszawy - podkreślił Sikorski.

Po południu Dmitrij Miedwiediew wpisał się do księgi kondolencyjnej w polskiej ambasadzie w Moskwie.

Rosyjski prezydent w księdze kondolencyjnej napisał: Straszna tragedia - śmierć w katastrofie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii, przywódców polskiego państwa, deputowanych, działaczy religijnych i społecznych - to strata dla narodu polskiego. Strata niepowetowana. Pogrążamy się w smutku razem z wami. Dzielimy ból utraty - dodał.

- W imieniu narodu Federacji Rosyjskiej proszę przekazać słowa współczucia rodzinom i bliskim zabitych, całemu narodowi polskiemu. Przyjmijcie nasze szczere kondolencje. Dzisiaj w naszym kraju - dzień żałoby narodowej - zakończył swój wpis rosyjski prezydent.

Przed dokonaniem wpisu gospodarz Kremla złożył bukiet czerwonych róż przed wystawioną w sali żałobnej fotografią prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

Wychodząc z ambasady, Miedwiediew pokłonił się i powiedział: Moje wyrazy współczucia.

W księdze kondolencyjnej wystawionej w ambasadzie RP w Moskwie wpisali się również były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, oraz minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.


Wszystko o katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Szef polskiego MSZ, pytany o ewentualną obecność prezydenta USA Baracka Obamy, odpowiedział: Tego nie wiem. Wczoraj naszą ambasadę odwiedziła sekretarz stanu Hilary Clinton. - Prezydent Obama skierował list do naszego ambasadora. Nawet tego bym nie wykluczał - zaznaczył.

Do Polski na uroczystości żałobne przyjedzie delegacja najwyższych władz niemieckich. Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu prezydent i kanclerz Niemiec - Horst Koehler i Angela Merkel - wezmą udział w uroczystości żałobnej w Warszawie.

W tym dniu także w Niemczech flagi na budynkach publicznych będą opuszczone do połowy masztu.

Także prezydent Litwy Dalia Grybauskaite weźmie udział w sobotę w uroczystościach - poinformował rzecznik prasowy prezydent Linas Balsys. - Prezydent na pogrzeb uda się w towarzystwie nielicznej delegacji - powiedział Balsys.

Na pogrzeb uda się też były prezydent Valdas Adamkus. O tym Adamkus poinformował już wcześniej.

Estonię będzie reprezentował prezydent Toomas Hendrik Ilves. Estoński rząd ogłosił poniedziałek dniem żałoby w całym kraju. Instytucje rządowe i publiczne zostały zobowiązane do opuszczenia flag państwowych do połowy masztu.

Także prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow weźmie udział w uroczystościach - poinformowała rzeczniczka głowy państwa Bojka Baszlijewa.

Oficjalnie swój przyjazd zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. - Znałem prezydenta Kaczyńskiego osobiście z kilku spotkań w Radzie Europejskiej, a także w Warszawie, i jestem zasmucony jego śmiercią. Polska straciła wielkiego patriotę i głowę państwa. Jego politycznym zobowiązaniem była służba polskiemu narodowi - mówił wcześniej Van Rompuy.

Na pogrzeb przyjedzie też przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, który składając kondolencje w sobotę z powodu tragicznej śmierci prezydenta RP, że Lech Kaczyński był prawdziwym polskim patriotą, jednocześnie oddanym Unii Europejskiej. Swoją obecność zapowiedział też szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Poniedziałek jest dniem żałoby w unijnych instytucjach. Wszystkie posiedzenia komitetów, grup roboczych, czy ambasadorów 27 w Radzie UE rozpoczynają się od dwóch minut ciszy w hołdzie dla ofiar sobotniej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Flagi Unii Europejskiej w Brukseli przed budynkiem Rady UE oraz Komisji Europejskiej zostały opuszczone do połowy masztów. Do połowy zostały opuszczone też flagi Polski i UE przed wszystkimi budynkami Parlamentu Europejskiego w UE - nie tylko przed siedzibami w Brukseli i Strasburgu, ale też przedstawicielstwami w stolicach 27.

Według Sikorskiego liczba wyrazów żałoby płynących z całego świata jest olbrzymia. - Śmierć pary prezydenckiej, prezydenta na uchodźstwie, dowódców wszystkich sił zbrojnych i tak ważnej delegacji jest bezprecedensowa na świecie, a do tego cel w jakim oni tam lecieli. Katyń to jednak tragedia, która się rejestruje, jest pamiętana na świecie. Teraz zostało to światu przypomniane wielkim kosztem i w bardzo dramatyczny sposób - podkreślił minister.

NAJNOWSZE INFORMACJE O TRAGEDII:

prezydent, pogrzeb, żałoba, smoleńsk
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
T.
81.190.51.* 2010-04-14 16:05
Mam nadzieję, że Polacy odpowiednio przywitają i docenią przyjazd prezydenta USA B.Obamy z osobami Jemu towarzyszącymi na pogrzeb naszej pary prezydenckiej .
Można to uznać za precedens w polityce amerykańskiej . Poza bardzo ważnymi interesami dotyczącymi USA , prezydent Obama bardzo rzadko wybiera się w podróże za ocean. Natomiast decyzja Białego Domu o konieczności obecności prezydenta USA na pogrzebie polskiego prezydenta z małżonką jest czymś wyjątkowym . I to należy wziąć pod szczególną uwagę.
Jest to też pierwsza Jego wizyta w Polsce ! - Szkoda tylko ,że w takich okolicznościach.
Mam też nadzieję , że nie znajdzie się kilku chorych fanatyków z nieodpowiednimi hasłami , co niewątpliwie mogłoby negatywnie wpłynąć na obraz polskiego społeczeństwa .
klaudii
92.238.248.* 2010-04-14 10:19
Dziwię się, że mając tylu polaków na swojej ziemi, nikt z UK nie raczył jeszcze zadeklarować swojego uczestnictwa w uroczystości pogrzebowej... Tymczasem, nawet tak odległe państwo jak Brazylia ogłosiło żałobę, jeśli się nie mylę.
uczulony na Polskę
95.108.22.* 2010-04-13 20:41
Obojetnie kto przyjedzie. Nie zaczynajcie wojny, kto lepszym patriotą był. Dajcie czas czasowi. Byle tylko Al,Kaida sie nie dowiedziała, czy inni debilni wojownicy o Boga.
Zobacz więcej komentarzy (23)