Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sytuacja w Iranie. Powstanie system partyjny?

Sytuacja w Iranie. Powstanie system partyjny?

Fot. Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia
Prezydent Iranu Hasan Rowhani zaapelował o wprowadzenie w kraju demokratycznego systemu wielopartyjnego - poinformowała państwowa agencja prasowa IRNA.


- Nie możemy przecież regulować politycznych spraw Iranu bez partii politycznych
- oświadczył Rowhani w Teheranie, dodając, że obywatele powinni wiedzieć, jakie poglądy reprezentują konkretne ugrupowania.

W Iranie istnieje wiele frakcji politycznych, ale brakuje klasycznego systemu partyjnego. W ostatnich latach zdelegalizowano nieliczne ugrupowania proreformatorskie, którym zarzucono brak lojalności wobec islamskiej elity politycznej - przypomina agencja dpa.

Podejmowane w przeszłości próby wprowadzenia systemu wielopartyjnego rozbijały się właśnie o sprzeciw islamskiego establishmentu, który odrzuca taki model sceny politycznej jako oparty na szkodliwych wzorcach z Zachodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Iranu: "Przed nami daleka droga"
W wywiadzie dla irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił, że Iran ma prawo do cywilnego programu atomowego i wzbogacania uranu.
John Kerry uspokaja Izrael. "Nie ma ryzyka"
- Rozmowy w Genewie nie stanowią dla Izraela żadnego dodatkowego ryzyka - zapewnił w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji .
USA nie chcą by Iran się do tego mieszał
Stany Zjednoczone i inne zachodnie państwa nie chciały angażować Teheranu w konferencję pokojową planowaną w Szwajcarii.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie