Notowania

świńska grypa
11.09.2009 18:09

Szpitale trzeba przygotować na jesienną falę grypy

Państwa wspólnoty nie chcą ujednolicenia przepisów walki z pandemią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TreintagenariO/CC/Flickr)

Wraz ze zbliżającym się okresem jesienno-zimowym i prawdopodobieństwem szybszego rozprzestrzeniania się grypy A/H1N1, Komisja Europejska apeluje o przygotowanie większej liczby łóżek na oddziałach pediatrycznych we Wspólnocie.

O sposobach złagodzenia skutków choroby rozmawiali w Brukseli unijni eksperci, przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, oraz państw grupy G7 i Meksyku. Podkreślano też konieczność ściślejszej współpracy i wymiany informacji między krajami o podjętych środkach zapobiegawczych - mówiła po spotkaniu komisarz do spraw zdrowia Andrulla Wasiliu.

- _ Musimy kontynuować skoordynowane wysiłki, by dobrze przygotować się na pandemię. Mimo, że nowy wirus nie rozprzestrzenia się teraz tak szybko, to wciąż jest to główna przyczyna zachorowań. A ponieważ nadchodzi zimowy okres konieczne jest uzgodnienie konkretnych działań, by skutecznie i adekwatnie zareagować do sytuacji - _mówiła Andrulla Wasiliu. _ _

Unijna komisarz przyznała jednak, że niemożliwe jest ujednolicenie wszystkich zasad postępowania w całej Wspólnocie na wypadek pandemii. Już teraz część państw niechętnie dzieli się na przykład danymi o liczbie zgromadzonych leków antywirusowych.

* [ Nowe procedury ws. grypy. Po wakacjach ]( http://news.money.pl/artykul/nowe;procedury;ws;grypy;po;wakacjach,3,0,497667.html )
* [ Francja w histerii: Szkoły i żłobki zamknięte ]( http://news.money.pl/artykul/francja;w;histerii;szkoly;i;zlobki;zamkniete,221,0,529885.html )
* [ Pandemia **grypy** może potrwać dwa lata ]( http://news.money.pl/artykul/pandemia;grypy;moze;potrwac;dwa;lata,71,0,529991.html )

Większość chce też mieć swobodę w decydowaniu o liczbie zamówionych szczepionek i o tym, komu będą one najpierw podawane.

- _ Zgadzamy się, że niemożliwe jest stworzenie jednolitej strategii na wszystko. Bo są różnice między krajami, na przykład kulturowe, kraje różnią się pod względem demografii, różne bywają też zachorowania, jedne są łagodne, inne mniej. I to wszystko będzie brane pod uwagę przez rządy państw członkowskich przy podejmowaniu decyzji - powiedziała komisarz. _

Pytana o szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 unijna komisarz wyraziła nadzieję, że będą one mogły się rozpocząć w Europie za kilka tygodni.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: świńska grypa, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz