Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szwecja zniosła powszechny obowiązek służby wojskowej

Szwecja zniosła powszechny obowiązek służby wojskowej

Fot. ec.europa.eu
Przejście szwedzkich sił zbrojnych na pełny status zawodowy nastąpiło z inicjatywy centroprawicowego rządu premiera Fredrika Reinfeldta (na zdjęciu). Jeszcze w połowie czerwca wyraziła na to zgodę parlamentarna opozycja, którą tworzą socjaldemokraci, Zieloni i komuniści.

Sprawą otwartą jest to, czy po ewentualnej wygranej socjaldemokratów we wrześniowych wyborach ich przywódczyni Mona Sahlin doprowadzi do wznowienia poboru do wojska. W ostatnim czasie tylko 15 procent mężczyzn w wieku poborowym powoływano do trwającej 11 miesięcy służby zasadniczej.


Minister obrony Sten Tolgfors uzasadnił pełne uzawodowienie sił zbrojnych całkowitą zmianą sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa zewnętrznego w następstwie zakończenia zimnej wojny. Według niego, liczącym 15 tys. ludzi szwedzkim siłom zbrojnym będzie corocznie potrzebne od 4 do 6 tys. ochotników.

- Szwedzka zdolność do samoobrony zostanie zwiększona poprzez profesjonalizację, którą zapewnią służący na podstawie kontraktów żołnierze - zaznaczył Tolgfors.


armia, wojsko, szwecja, pobór, armia zawodowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Zosia Kutz-Skokowska
77.253.114.* 2010-07-01 17:05
No to Szwedki w kamasze! 50 na 50 kobiet i mężczyzn musi być w armii, żeby każdy mógł se poruchać :]