Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tusk
14.05.2010 12:00

Tusk: Wejdziemy do strefy euro, gdy będziemy gotowi

Spekulacje przeciwko złotemu były nauką, iż możliwie szybko powinniśmy przystąpić do strefy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

A*gresywne spekulacje przeciwko złotemu przed rokiem były nauką, iż Polska możliwie szybko powinna przystąpić do strefy euro -* powiedział premier Donald Tusk w opublikowanej rozmowie z niemieckim dziennikiem _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. **

Według Tuska, Polska zbliża się do spełnienia kryteriów konwergencji dla państw obszaru wspólnej waluty, by móc szybko przyjąć euro. _ - Ale nie uszło naszej uwagi, że kryteria z Maastricht zostały naruszone nie tylko przez Greków, lecz przez prawie wszystkich członków strefy euro, także tych największych _ - dodał Tusk.

_ - Próbujemy jednak realistycznie oszacować czas, jakiego potrzebujemy, by wypełnić wszystkie kryteria _ - powiedział.

_ - Wejdziemy do strefy euro, gdy będziemy w stanie to uczynić. Ale z satysfakcją zauważam, że Polska dziś lepiej wypełnia kryteria (obszaru wspólnej waluty) niż wiele państw, które już od dawna mają euro _ - dodał.

[

Rostowski: Przyszłoroczny budżet ostrożny i oszczędny ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;przyszloroczny;budzet;ostrozny;i;oszczedny,1,0,620289.html )
Tusk przyznał, że życzyłby sobie więcej solidarności w UE w relacjach między państwami, ale także między ludźmi.

Według premiera, Polska wiele razy okazała solidarność. Jako pierwszy kraj zaproponowała pomoc Islandii w czasie kryzysu.

- _ Także w przypadku Łotwy i Mołdawii byliśmy jednym z pierwszych państw, które zaangażowały się finansowo. Odnośnie stabilizacji euro Polska, obok Szwecji, była jedynym krajem spoza strefy euro, który zadeklarował gotowość udziału w tym wielkim projekcie europejskiej solidarności _ - powiedział Tusk.

Jego zdaniem, jest za wcześnie, by mówić o konkretnej wysokości polskiego udziału w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, umożliwiającym wsparcie dla państw strefy euro, które znajdą się w kryzysie finansowym.

_ - Nasz kraj przeszedł przez kryzys, którego Grecy nie mogliby sobie wyobrazić nawet w najgorszych snach - przez kryzys komunizmu. Dlatego wolno mi powiedzieć, że każdy musi samodzielnie uporządkować swoje finanse. Przed zaledwie 20 laty Polska była bankrutem. Otrzymaliśmy wówczas wsparcie, a potem jako członek UE także pomoc strukturalną. Ale w zasadzie sami wydostaliśmy się z bagna. W czasie obecnego kryzysu udało nam się zająć w Europie pierwsze miejsce. Bez dyscypliny, bez poczucia, że jesteśmy odpowiedzialni sami za siebie, nie byłoby to możliwe _ - powiedział Tusk.

Dodał, że nikt nie może oczekiwać, iż nowe kraje UE będą ponosić ciężary finansowe tylko dlatego, że inne państwa ze strefy euro lekkomyślnie wydają pieniądze. - _ Jeśli Europa stworzy mechanizm, pomagający tym, którzy wykazują odpowiedzialność, a innych pociągnie do odpowiedzialności, Polska będzie gotowa w nim uczestniczyć _ - oświadczył premier.

Zdaniem Tuska, wszystkie procesy w UE, które prowadzą do większej integracji są pozytywne. - _ Największym zagrożeniem dla Europy jest narodowy egoizm i protekcjonizm. Jeśli Europa naprawdę chce być doceniana, musi stać się spójnym tworem zarówno pod względem gospodarczym jak i politycznym _ - powiedział premier.

Sprecyzował, że chodzi również o dziedziny obronności, polityki zagranicznej i energii.

- _ Będą to główne punkty polskiego przewodnictwa w UE w przyszłym roku _ - powiedział Tusk.

Czytaj w Money.pl
*Rostowski nie pobił rekordu zadłużania Polski * Tempo wzrostu długu publicznego szybsze było za rządów liberalnej minister Zyty Gilowskiej. Jednym z najlepszych w oddłużaniu Polski okazał się za to minister Grzegorz Kołodko.
*Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu * Niższe pensje z powodu ponownego podniesienia składki rentowej z 7 do 13 procent. Wyrzucenie części ludzi z KRUS-u. Obniżka emerytur i rent o 0,5 procenta. Podwyżka VAT-u do 25 procent. Większa kontrola wydatków z kasy państwa - to zdaniem ekonomistów sposoby na uratowanie budżetu.
*Rząd przedstawił plan naprawy finansów publicznych * Premier Donald Tusk wraz z ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz ministrem Michałem Bonim przedstawili program naprawy finansów publicznych 2010-2011. Uzdrowienie finansów ma ograniczyć zadłużenie i zmniejszyć dziurę budżetową.
Tagi: tusk, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz