Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tymoszenko podejrzana o zlecenie zabicia deputowanego

Tymoszenko podejrzana o zlecenie zabicia deputowanego

Fot. photo-service.europarl.europa.eu

Prokuratura Generalna Ukrainy podejrzewa byłą premier Julię Tymoszenko o organizację morderstwa w 1996 roku parlamentarzysty i biznesmena Jewhena Szczerbania - poinformował dziś na briefingu prokurator generalny Wiktor Pszonka. Grozi jej za to dożywocie.

- Śledztwo zebrało materiały, które świadczą o tym, że Tymoszenko rzeczywiście zleciła to zabójstwo razem z (byłym premierem Ukrainy Pawłem) Łazarenką. Dziś grupa śledcza Prokuratury Generalnej pojechała do Tymoszenko, by poinformować ją oficjalnie, że jest podejrzana o to przestępstwo - powiedział Pszonka.

Według niego motywem zabójstwa był konflikt w interesach między Jednolitymi Systemami Energetycznymi Ukrainy (JSEU), firmą Tymoszenko i Łazarenki, a Szczerbaniem.

Tymoszenko i Łazarenko zapłacili za zabicie Szczerbania 2,8 mln dolarów - dodał prokurator generalny.

Pszonka oświadczył, że z materiałów śledztwa wynika, iż Łazarenko i Tymoszenko spotykali się z szefami grupy przestępczej i przekazywali im pieniądze. - Przy pierwszych 500 tysiącach dolarów z bandą osobiście rozliczał się Łazarenko, a potem przekazano 2,3 mln dolarów i to organizowała Tymoszenko - powiedział prokurator.

Mówiąc o motywach zabójstwa, oznajmił, że Szczerbań nie chciał podporządkować JSEU swojego biznesu, i dodał: Jego biznesem był Związek Przemysłowy Donbasu, a przedmiotem tego sporu był gaz, cena gazu.

Tymoszenko odbywa obecnie w Charkowie karę siedmiu lat pozbawienia wolności w kolonii karnej; sąd uznał ją w 2011 roku za winną nadużyć przy zawieraniu przez jej rząd umów gazowych z Rosją w 2009 roku. Łazarenko, premier Ukrainy w latach 1996-1997, odsiaduje karę dziewięciu lat więzienia w Kalifornii za wymuszenia i korupcję.

Szczerbań został zastrzelony w 1996 roku na lotnisku w Doniecku; wraz z nim zginęli jego żona i przypadkowa osoba. Parlamentarzysta miał ograniczać wpływy handlującej m.in. gazem korporacji Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). Firmą tą, która była kontrolowana przez Łazarenkę w latach 90., kierowała Tymoszenko.

Syn Szczerbania, deputowany w radzie obwodu donieckiego Rusłan Szczerbań, powiedział w kwietniu 2012 roku na konferencji prasowej, że przekazał Prokuraturze Generalnej dokumenty mówiące o tym, że Tymoszenko i Łazarenko mogą być uwikłani w zabójstwo jego ojca.

W 2003 roku sąd w obwodzie łuhańskim na wschodzie Ukrainy skazał za zabicie Szczerbania na karę dożywotniego więzienia Wadyma Bołotskycha.

Tymoszenko twierdzi, że za jej procesem w 2011 roku i wyrokiem stoi prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który chce wyrugować ją z polityki. Tymoszenko była najważniejszą konkurentką obecnego szefa państwa w wyborach prezydenckich na początku 2010 roku.

Sprawa karna wobec Tymoszenko spowodowała przeciągający się kryzys w stosunkach Ukrainy z Unią Europejską. UE uważa, że była premier oraz jej współpracownicy, którym również wytoczono procesy, padli ofiarą wybiórczej sprawiedliwości wymierzanej przez władze w Kijowie.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłanki siłą usunięte ze szpitala. Co się stało?
Grupa młodych ludzi siłą usunęła w piątek wczesnym rankiem ze szpitala w Charkowie trzy opozycyjne posłanki Rady Najwyższej Ukrainy.
Posłanki przyłączyły się do akcji Tymoszenko
Trzy opozycyjne deputowane do ukraińskiego parlamentu odmawiają opuszczenia szpitala w Charkowie, gdzie była premier obecnie się znajduje.
Jest decyzja, co dalej z Tymoszenko
Charkowski sąd bada nadużycia, jakich była premier miała się dopuścić w latach 90., gdy kierowała firmą Zjednoczone Systemy Energetyczne.
premier, prokuratura, zabójstwo
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
green peace poland
31.62.86.* 2013-01-18 23:00
Taka biedulka, taka skrzywdzona, w więzieniu tak cierpiala, krzyż ją boli a ta współczująca UE tak się dopomina o prawa dla biednej Julii. Co z tego wyszło? baba kuta na cztry kopyta. Nie dość ze nakradła ile się dalo to jeszcze zleciła mord posła. No i co z tymi placzkami z Polski co laly w kolejce do celi pięknej Julki krokodyle łzy? Co z tego wyszło?
prezydęt
77.253.13.* 2013-01-18 20:24
Chmm, myślę tak sobie, że te młode ukraińskie performenki prezentujące gołe cycki na lewackie zlecenia, miałyby co robić u siebie.