Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
UE namawia Polskę: Ujednolićmy prawo rozwodowe

UE namawia Polskę: Ujednolićmy prawo rozwodowe

Fot. PAP/EPA
Jacques Barrot, unijny komisarz ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa przekonywał podczas wizyty w Polsce, że unifikacja prawa rozwodowego W Unii Europejskiej jest niezbędna. Mamy 170 tys. rozwodów transgranicznych rocznie.

Unia Europejska już od kilku lat prowadzi prace nad ujednoliceniem prawa rozwodowego - pisze Dziennik. Teraz każdy kraj Unii ma osobne regulacje. Dlatego często dochodzi do kolizji przepisów w przypadku rozwodów małżonków różnej narodowości.

Pomysł UE sprowadza się do tego, by sprawę rozwodową rozstrzygał sąd tylko jednego kraju. Do tej pory wyrok musiały wydać sądy obu państw, z których pochodzą lub mieszkają małżonkowie. Ponieważ w krajach UE obowiązują w tym zakresie różne przepisy, często zapadają sprzeczne decyzje. Na przykład w kwestii opieki nad dziećmi.

Polscy politycy do planów Komisji Europejskiej podchodzą sceptycznie. - Zbyt wiele jest różnic obyczajowych pomiędzy państwami Unii: Szwecja ma np. bardzo liberalne prawo rozwodowe, a prawo Malty wcale rozwodów nie przewiduje - mówi dla gazety Łukasz Rędziniak, wiceminister sprawiedliwości. Również politycy PiS nie widzą potrzeby ujednolicenia prawa.

Przeciw projektowi wiosną 2008 roku protestowała Szwecja, która boi się zaostrzenia prawa rozwodowego. W lipcu prace nad przepisami Unia powierzyła 9 krajom, które mają zachęcić do projektu pozostałe państwa wspólnoty.

ue, prawo, rozwód, rozwody
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
jin
68.0.100.* 2008-09-18 15:59
Bardzo dobra sprawa.
Jeszcze zyby tak z usa.Rozwod w usa jest w Polsce niewazny, nasz sad musi go potwierdzic.Jka to komplikuje ludziom zycie! Sam doswiadczylem na wkasnej skorze, nie mowie juz o kosztach ,powiadamiania bylej zony /po 15 latach od rozwodu/ a wszystko po to by zarejestrowac w Polsce moje nowe malzenstwo z Polka.
Zgroza!A sady iurzedy zarabiaja krocie na takim"prawie".