USA: Komunistyczna Partia Nepalu nie jest organizacją terrorystyczną

USA: Komunistyczna Partia Nepalu nie jest organizacją terrorystyczną

Fot. Walter Rodriguez/CC/Flickr

Departament Stanu USA ogłosił dzisiaj, że wycofał z listy organizacji terrorystycznych maoistowską Komunistyczną Partię Nepalu.

W komunikacie poinformowano, że byli rebelianci komunistyczni wygrali wybory powszechne w 2008 roku, uczestniczą w rządach w Nepalu i zintegrowali się ze społeczeństwem tej dawnej monarchii.

Skreślenie z listy organizacji terrorystycznych maoistowskiej Komunistycznej Partii Nepalu oznacza, że jej aktywa i interesy nie będą już blokowane, a amerykańskie osoby prawne i fizyczne mogą realizować z nią wspólne interesy - podano.

Po latach badań dyplomacja amerykańska doszła do wniosku, że partia ta nie prowadzi już działalności terrorystycznej zagrażającej bezpieczeństwu Amerykanów i amerykańskiej polityki zagranicznej - wynika z komunikatu.

- W ostatnich latach partia maoistowska stanęła na czele koalicji rządowej, podjęła działania na rzecz rozwiązania struktur służących operacjom terrorystycznym i wykazała zaangażowanie w procesy pokojowe i pojednanie w Nepalu - przyznał Departament Stanu USA. Dodał, że jego decyzja nie oznacza zapomnienia o dawnej działalności partii, lecz należy bardziej zwracać się ku przyszłości.

Nepalscy maoiści zakończyli w 2006 roku powstanie przeciwko absolutyzmowi 240-letniej monarchii, w którym zginęło 16 tysięcy osób, oraz wygrali wybory wiosną 2008 roku.

Nepalskie Zgromadzenie Konstytucyjne (parlament) zostało rozwiązane na wiosnę i nowe wybory odbędą się 22 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
USA kłamały ws. tortur? Szokujący raport
Organizacja Human Rights Watch o odkryciu dowodów świadczących o szerszym, niż to władze USA przyznawały, stosowaniu metody podtapiania.
USA już wiedzą. Wkrótce ruszy ofensywa
Pakistańska armia szykuje się do rozpoczęcia wkrótce operacji bojowych na terenach plemiennych w pobliżu granicy z Afganistanem.
Niepokojący raport o reaktywacji Al-Kaidy
Mimo osłabienia trzonu Al-Kaidy, obserwuje się wzrost znaczenia sprzymierzonych z nią grup na całym świecie.
usa, terroryzm, nepal, komunistyczna partia nepalu
PAP
Czytaj także
Polecane galerie