Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa hazardowa do poprawki. Zobacz w co będzie można grać

Ustawa hazardowa do poprawki. Zobacz w co będzie można grać

Fot. PAP/Paweł Kula

Poker, black jack, ruletka i inne gry hazardowe w internecie pozostaną zakazane. Zmiana ustawy hazardowej pozwoli jednak na zakłady bukmacherskie w sieci, czyli - jak uznało Ministerstwo Finansów - miękki hazard. Zdaniem przedstawicieli branży, to jednak nie zahamuje wypierania legalnych i płacących podatki firm przez internetową, hazardową szarą strefę. Jej wartość to co najmniej 4 mld złotych.

Dziś w Sejmie zaplanowane jest trzecie czytanie projektu nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Przyjęto ją po wybuchu afery hazardowej, w którą zamieszani byli czołowi politycy rządzącej Platformy Obywatelskiej.

Proponowane zmiany ostro krytykują przedstawiciele firm hazardowych. Narzekają na najwyższe w Europie podatki, zaporowe opłaty licencyjne, oraz pogwałcenie swobody gospodarczej. Ich zdaniem część zapisów zostanie zakwestionowana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Co prawda zgodnie z obowiązującymi przepisami, już teraz hazard w sieci jest zakazany, jednak brak szczegółowych zapisów uniemożliwiał jego egzekwowanie. Forsowane regulacje mają to zagwarantować, jednocześnie dokładnie określić w co jednak będzie można grać.

Przepisy mówią teraz, że kto na terytorium RP uczestniczy w zagranicznej grze losowej, zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny przekraczającej 720 stawek dziennych ( co najmniej 33 tysiące złotych) albo karze pozbawienia wolności do lat 3 albo obu tym karom łącznie. Oznacza to, że firmy zagraniczne mogą nas kusić wysokimi wygranymi, jednocześnie ten kto gra może trafić za kraty. Po zmianach wzajemne zakłady w sieci, staną się legalne.

Zdaniem resortu finansów nowelizacja umożliwi skuteczne wyeliminowanie twardego hazardu w sieci. Jednocześnie pozwoli na wyjście z szarej strefy, oferującym w internecie zakładu bukmacherskie.

- Internet będzie zakazany jako forma dystrybucji hazardu, ale będzie wyjątek. Po uzyskaniu zgody ministra finansów - będzie można urządzać zakłady wzajemne - mówi Money.pl, Sylwia Stelmachowska, rzecznik Ministerstwa Finansów. Zaznacza jednak, że będzie to obwarowane szeregiem warunków. - Obstawiać nie będą mogli nieletni, poza tym zezwolenie na przyjmowanie zakładów za pośrednictwem jednej strony internetowej ma kosztować ponad 400 tysięcy złotych - mówi.

Na pytanie, dlaczego rząd zakazuje ruletki, black jacka czy pokera w sieci, a pozwala obstawiać na przykład wyniki meczów, czy gonitwy koni - Stelmachowska odpowiada: - Uznaliśmy, że zakładający się, kieruje się pewną wiedzą i doświadczeniem i jest do pewnego stopnia przewidzieć wygraną. To nie jest kwestia szczęścia, czy zaprogramowanego mechanizmu, niezależna od grającego. Nie jest to twardy hazard, a poza tym nie uzależnia tak jak tamte gry.

Miskiewicz: Rząd nie chce milionów, woli zakazy
Jak szacuje resort finansów legalizacja zakładów bukmacherskich w sieci, tylko z tytułu podatków w tym roku przyniesie budżetowi 54 mln złotych. W przyszłym roku ma to być już ponad 100 mln złotych.

Zdaniem urzędników nowelizacja pozwoli wreszcie na skuteczną walkę z hazardowym podziemiem. - Służby celne będą miały dostęp do danych telekomunikacyjnych o firmach, które nielegalnie urządzają hazard w sieci lub w nim uczestniczą. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa skarbowego, celnicy będą mogli między innymi żądać blokady ich rachunków bankowych - mówi Stelmachowska.

Hazard zakazany, ale grających coraz więcej

Liczba osób obstawiających zakłady wzajemne i biorących udział w grach hazardowych przez internet systematycznie wzrasta - wynika z szacunków udostępnionych przez Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

Zakłady internetowe dla Polaków oferuje wiele zagranicznych firm. Rejestrowane są głównie na Malcie, Gibraltarze, Cyprze wyspie Man, czy nawet na wyspach Normandzkich. Żadna nie płaci u nas podatków.

W 2009 roku, aż około 700 tysięcy Polaków skorzystało z usług firm nielegalnie oferujących gry hazardowe i zakłady wzajemne. Oznacza to, że już 5 procent polskich użytkowników internetu uprawiało wtedy hazard w sieci.

- Dynamiczny wzrost liczby uczestników e-hazardu doskonale obrazuje to, że tylko w przypadku pokera online, w 2010 roku zagrało co najmniej 800 tysięcy osób - mówi Money.pl Marek Oleszczuk, rzecznik prasowy stowarzyszenia.

Wzrastają jednocześnie przychody firm oferujących gry hazardowe i zakłady wzajemne przez internet. W 2009 roku szacowane były na ponad 3,2 miliarda złotych. W 2010 roku przekroczyły już 4 miliardy złotych. Dla porównania przychody bukmacherów działających tradycyjnie w zeszłym roku sięgnęły 758 mln złotych. W Ministerstwo Finansów przewiduje, że w 2012 rok branża może liczyć na szczególny wzrost przychodów. Ma to związek z Mistrzostwami Europy Euro 2012. Urzędnicy szacują, że liczba zakładów i grających może wzrosnąć aż o 30 procent.

Rynek nielegalnego e-hazardu w Polsce
Lata Liczba grających Przychody branży
2009 rok 700 tys. 3,2 mld zł
2010 rok 800 tys. 4 mld zł
2011 rok* 850 tys. 4,3 mld zł
2012 rok* 1100 tys. 5,6 mld zł
źródło: Money.pl na podstawie danych Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich, *prognoza

O tym, że hazard jest u nas popularny, wynika też z badań przeprowadzonych przez CBOS. Ponad połowa Polaków (56 proc.), przed rokiem zadeklarowała, że przynajmniej raz zagrała w jedną z gier lub loterii.

Co dwudziesty Polak jest systematycznym graczem, który gra częściej niż kilka razy w miesiącu. 12 proc. z nas gra średnio raz lub co najwyżej dwa razy w miesiącu.

Przedstawiciele branży: Nowe prawo tylko wzmocni szarą strefę

- Nowe prawo wzmacnia proces przejmowania legalnego rynku zakładów bukmacherskich przez nielegalnych bukmacherów internetowych, którzy już dziś generują na rynku polskim obroty trzykrotnie wyższe od przychodów legalnego rynku - mówi Marek Oleszczuk. Jego zdaniem przyczyną tego są między innymi wyśrubowane podatki. 12 proc. stawka podatkowa od zakładów wzajemnych liczona od sumy wpłaconych stawek jest najwyższa w Europie. W większości państw europejskich stawki wahają się w granicach 5 proc.

Ile zarabiają firmy bukmacherskie w internecie? Przeczytaj na następnej stronie.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
internet, rząd, ustawa, projekt, głosowanie, hazard, sieć, e-hazard, hazardowa, bukmacherzy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Typerek73
77.254.149.* 2011-07-06 20:35
na www.typy-vip.com dobrze stawiają i wiedzą jak grać, wystarczy 3 miesiące i jestes w strefie zamkniętej
pipier
83.29.129.* 2011-05-29 11:03
K**** to co jest w koncu grane mozemy jeszcze grac czy juz nie od kiedy zakaz obowiazuje ?
betwinner
46.113.16.* 2011-04-26 18:56
A ja mam w du wszystkie wasze ustawy :D Wejdzcie na www.betwinner.weebly.com a dowiecie sie conieco jak wygrywac :)
Zobacz więcej komentarzy (40)