Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału

Ustawa o ogródkach działkowych. Oto wyrok Trybunału

Fot. Reporter Poland
Koniec monopolu Polskiego Związku Działkowców. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest niezgodna z konstytucją w 24 artykułach (w sumie jest ich 50). Kilka z nich dotyczyło monopolu PZD i braku nadzoru nad związkiem.

PO zamierza przygotować nowelizację ustawy o ogrodach działkowych. Poseł Paweł Olszewski zapewnia, iż nowe przepisy nie będą uderzać w użytkowników ogrodów działkowych:

- Tego typu ryzyka nie ma i mogę z całą mocą zapewnić, że jakiekolwiek zmiany legislacyjne nie będą wpływały na funkcjonowanie indywidualnych działek. Ci, którzy je do tej pory mieli, mogą spać spokojnie - uważa Olszewski. Odniósł się także do kwestii związanych z PZD. - Wątpliwości dotyczące zarządu Polskiego Związku Działkowców i pozycji którą związek miał, pojawiały się od dłuższego czasu - dodaje.

Podobnego zdania jest poseł PiS Przemysław Wipler. Polityk uważa, że dotychczasowe zapisy były reliktem PRL. Poza tym uspokaja, że decyzja TK nie oznacza, iż użytkownicy ogródków działkowych stracą prawa do swoich działek.

- Ideą wyroku jest poszanowanie i wzmocnienie praw działkowców - mówił sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat. Trybunał zakwestionował 24 artykuły ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W ocenie sędziów, należy chronić praw działkowców, przy jednoczesnym zmniejszaniu dotychczasowej roli Polskiego Związku Działkowców.

Sędzia Stanisław Biernat podkreślił, że dotychczasowe prawo było nie tylko sprzeczne z konstytucją, ale jednocześnie uderzało w prawa samych działkowców. Prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zapewnił, że decyzja sędziów nie będzie oznaczać likwidacji działek w celu sprzedaży ich deweloperom. - Jednocześnie PZD uniemożliwiał funkcjonowanie innych organizacji w środowisku działkowców - podkreślił Rzepliński.

Trybunał Konstytucyjny uważa, że parlament musi zająć się ustanowieniem nowego prawa dotyczącego działkowców. Stanisław Biernat poinformował, że Trybunał może udzielić pewnych wskazówek parlamentarzystom, aby móc ustanowić nowe prawo. Podkreślił jednocześnie, że jedną z istotnych kwestii, poruszonych przez Trybunał, było wyważenie praw właścicielskich z przywilejami działkowców.

Artykuł 10 ustawy, gwarantujący Polskiemu Związkowi Działkowców monopol w zarządzaniu ogródkami, przestanie jednak obowiązywać z chwilą publikacji. Oznacza to, że działkowcy mogą zrzeszać się w dowolny związek, nie muszą też obowiązkowo pozostawać członkami PZD.

- Samo utworzenie PZD nie miało nic wspólnego z dobrowolnością zrzeszania się działkowców - uważa z kolei przedstawiciel Sądu Najwyższego. Przedstawiciele sejmu nie kwestionują całej ustawy, ale poszczególne jej zapisy. Posłanka Lidia Staroń wskazuje na sprzeczne z konstytucją faworyzowanie Polskiego Związku Działkowców.

- Żaden podmiot ubiegający się o założenie ogrodu działkowego nie może korzystać z przywilejów jakie posiada PZD - podkreśla Lidia Staroń. Przeciwnicy ustawy wskazują na faktyczny monopol PZD i brak jakiejkolwiek kontroli nad jego działalnością. Przedstawiciele PZD są jednak pewni swego. - Jesteśmy i będziemy, niezależnie od tego, co się na sali wydarzy - mówi jeden członek PZD.

Wyrok TK dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni około 43 tysięcy hektarów. Zakwestionowane artykuły stracą ważność 18 miesięcy po ogłoszeniu werdyktu Trybunału w Dzienniku Ustaw.Czytaj więcej w Money.pl
Miller na straży ducha "rodzinnych ogródkow"
Szybkie przygotowanie nowego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w razie uchylenia przez Trybunał Konstytucyjny całości lub części dotychczasowych przepisów, zapowiedział w czwartek w Gdyni szef SLD Leszek Miller.
Ten wyrok będzie dotyczył miliona Polaków
Sędziowie TK rozstrzygną między innymi, czy władze Polskiego Związku Działkowców nie naruszają uprawnień działkowców.
Rozdają działki budowlane. Także Polakom
W ten sposób wyludniająca się gmina Nordmaling chce pozyskać nowych mieszkańców.
trybunał konstytucyjny, działki, pzd, ogródki
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
hermes700
77.252.191.* 2013-01-11 10:37
http://ocalmyogrody.pl/zloz-swoj-podpis/
anders 49
93.176.224.* 2013-01-08 19:53
...każdy, nawet najgłupszy człowiek wie, że wystarczy podnieść opłaty za ogrody działkowe a połowa tych biedaków zmuszona będzie sama zrezygnować ze swojego wymarzonego ogródka miejsca do tej pory tak pielęgnowanego. W tym coraz bardziej okrutnym kraju żyć się nie daje, podwyżka goni podwyżkę, a zarobki podnosi się tylko tym którzy już mają wyłącznie przywileje i nie zasłużone dochody.
Mario916
159.205.125.* 2012-07-18 19:13
Podnieść koszty życia, młodych wygonić z kraju za chlebem, emerytów pozamykać w klatkach niech zdychają, a gdzie aspekty społeczne - najlepiej wszystkim wszystko ograniczyć nich zacznie ludziom walić na łeb a potem będziemy jak zwykle nieudolnie wydawać fortuny na leczenie ludzi w psychiatrykach, albo wydawać w konsekwencji kasę za pobyt w więzieniach. Najważniejsze że nieliczni będą się bogacić. A biedota niech się męczy w wielce demokratycznym kraju pełnego poszanowania człowieka. Żygać się chce. Mamy już wydłużony wiek emerytalny koszty życia największe w całej Europie a przychody głodowe. Na szczęście jesienią wybory, działkowcy brać rodziny za pachy i dać kres tej destrukcji wobec najbiedniejszych
Zobacz więcej komentarzy (36)