Notowania

wielka brytania
26.03.2014 18:47

W.Brytania: Strajkują tysiące nauczycieli

Protestują oni przeciwko planowanym przez rząd cięciom płacowym, emerytalnym, nadmiernemu obciążeniu pracą i biurokracją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unhindered by Talent/CC/Flickr)

Protestują przeciwko planowanym przez rząd cięciom płacowym, emerytalnym, nadmiernemu obciążeniu pracą i biurokracją.

Strajk ogłosił największy nauczycielski związek zawodowy NUT, zrzeszający blisko 327 tys. nauczycieli w Anglii i Walii. Według Christine Blower, sekretarz generalnej związku, strajk poparło 92 proc. członków, a liderzy związkowi uznali akcję strajkową za _ ostatnią deskę ratunku _.

W całej Anglii jest ok. 24330 szkół, a w Walii - 1700. Zdaniem władz z powodu strajku zamknięto w Anglii niecałą jedną czwartą szkół. Według BBC w Walii około jednej trzeciej szkół odwołało całkowicie lub częściowo zajęcia. Skalę zakłóceń spowodowanych przez strajk trudno jednak ocenić - dodaje BBC.

Sekretarz stanu ds. oświaty Michael Gove prowadzi obecnie rozmowy na temat płac, emerytur i warunków pracy z siedmioma nauczycielskimi związkami zawodowymi, w tym NUT. NUT w negocjacjach tych uczestniczy od ponad dwóch lat i w zeszłym roku razem z drugim związkiem, NASUWT, przeprowadził szereg regionalnych strajków.

Jak powiedziała BBC Blower, rozmowy z rządem nie przyniosły jak dotąd rezultatów, a nauczanie jest dla nauczycieli pracujących w szkolnictwie podstawowym po 60 godzin w tygodniu, a w ponadpodstawowym - 56 godzin zadaniem _ nie do wykonania _. Podała ona również, że z pracy w charakterze nauczyciela według danych rządowych rezygnuje w ciągu pięciu lat od jej podjęcia 40 proc. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Odszkodowanie? Ubezpieczyciele zwodzą Firmy oceniają, że odszkodowania dla powodzian będą ich kosztować miliard funtów. Do tej pory wypłaciły... 14 milionów.
Sztorm sieje spustoszenie na Wyspach Sztormy poważnie zakłóciły transport kolejowy i drogowy w niektórych rejonach. Nadal obowiązują ostrzeżenia przed lokalnymi powodziami w 320 miejscowościach w Anglii i Walii i 32 w Szkocji.
Sukces eurosceptyków w wyborach lokalnych Konserwatyści, mając prawicowego konkurenta, zajmą twardsze stanowisko w sprawie Unii i imigracji.
Coraz więcej Szkotów jest za niepodległością Referendum w sprawie szkockiej niepodległości odbędzie się 18 września.
Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz